napad-dny-moczanowej

Dna moczanowa jest nierozerwalnie związane z bardzo przykrą dolegliwością czyli napadem choroby. Jak on przebiega? Jak sobie z nim radzić? Czy można mu zapobiec?

Napad dny moczanowej

W ponad 50% przypadków kwas moczowy wytrąca się po raz pierwszy w stawie łączącym paluch czyli duży palec stopy ze śródstopiem (staw śródstopno-paliczkowy), czego efektem jest ostry, bolesny napad dny moczanowej, zwany podagrą. U kobiet dna objawia się przeważnie w postaci bólów w stawach palców rąk.

Między pierwszymi napadami dny występują zazwyczaj dość długie przerwy – od 6 miesięcy do roku, a czasem nawet kilku lat. W związku z tym często zdarza się, że chory zupełnie zapomina o swoim schorzeniu, przerywa leczenie, w wyniku czego wcześniej czy później znowu dochodzi do napadu.

Co się dzieje w czasie napadu dny moczanowej?

Ostry napad dny zwykle występuje w nocy, zaczyna się obrzękiem i zaczerwienieniem zajętego stawu, czemu towarzyszy gwałtowny ból. Staw może tak boleć, że nawet ciężar pościeli jest nie do zniesienia. Barwa stawu jest żywoczerwona lub niebieskawa, a skóra na nim jest napięta i błyszcząca.

Nie leczony napad dny może trwać nawet 2 tygodnie. Przy zastosowaniu odpowiednich leków i zapewnieniu choremu spokój dolegliwości mogą ustąpić po kilku dniach. Przy braku leczenia schorzenie postępuje, a bolesne napady występują coraz częściej. Leczenie w przypadku tej choroby jest koniecznie, tak więc nie odwlekajmy wizyty u lekarza.

Pomoc w czasie i po napadzie

Bardzo ważne jest przyjmowanie przez chorych wystarczającej ilości płynów: co najmniej 2,5 litra dziennie w postaci:

  • wody mineralnej
  • rozcieńczonych soków owocowych i warzywnych
  • herbat ziołowych i owocowych
  • kawy zbożowej

Uwaga na wywar rosołowy, który zawiera szczególnie dużo ciał purynowych! Dobrze tolerowane są rosoły wegetariańskie, które nie zawierają soi i wyciągu z drożdży.

Prawidłowe odżywianie się w trakcie ostrego napadu

Podczas ostrego napadu dny chory powinien oczywiście przyjmować odpowiednie leki, a także spożywać pokarmy zawierające nie więcej niż 300 mg kwasu moczowego dziennie i pić dużo płynów (co najmniej 2,5 litra dziennie)

Jeżeli chorujesz na dnę to musisz to wiedzieć

Do ostrego napadu dny moczanowej dochodzi często po spożyciu obfitego posiłku z dużą ilością mięsa i(lub) po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Również dieta niskokaloryczna, głodówka lub odstawienie leków stosowanych przy długotrwałym leczenie dny mogą wywołać napad choroby.

Jeżeli stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi wynosi 9-10 mg/ml, należy liczyć się z możliwością wystąpienia ostrego napadu dny.

Prawidłowe wartości kwasu moczowego w surowicy krwi

Kobiety: do 5,5 mg/100 ml
Mężczyźni: do 6,4 mg/100 ml
Hiperurykemia: powyżej 6,4 mg/100 ml

Źródło: Właściwe i smaczne żywienie w dnie moczanowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Więcej o dnie moczanowej dowiesz się w artykułach:
Dna moczanowa
Życie z dną moczanową
Dna moczanowa a puryny i kwas moczowy

Zuzanna Górka