Dbaj o zdrowie Zdrowie

Na antybiotyk zastosuj probiotyk

na-antybiotyk-zastosuj-probiotyk

O skuteczności antybiotyków każdy przekonał się z pewnością nieraz. Gdy łagodniejsze leki zawodzą, antybiotyki w kilka dni potrafią rozprawić się z chorobą. Nie ma jednak zysku be strat, w tym przypadku ten drugi czynnik stanowi osłabienie systemu obronnego organizmu i wystawienie go na ponowne infekcje.

Nie wynaleziono dotychczas skuteczniejszego leku zwalczającego zakażenia bakteryjne niż antybiotyk. Jego działanie niszczy florę bakteryjną organizmu, eliminując tym samym chorobotwórcze bakterie. Niestety, przy okazji zaburzając równowagę kwasowo-zasadowa w organizmie, uszkadzając tym samym “przyjazną” florę. W efekcie tego nasz wewnętrzny mechanizm obronny zostaje uśpiony i potrzeba wielu tygodni, by przywrócić ponownie równowagę mikrobiologiczną ciału.

Chcąc wspomóc nasz wyczerpany walką z bakteriami organizm, sami powinniśmy zadbać o dostarczenie mu tych „pozytywnych” kultur. Lekarze zgodnie polecają już w trakcie kuracji antybiotykowej przyjmowanie równoczesne probiotyków.

Probiotyki to naturalne substancje lub wyciągi roślinne. Te „dobre” dla nas bakterie unieszkodliwiają toksyny, ułatwiają trawienie i wchłanianie pokarmów. Ponadto uszczelniają błonę śluzową jelit, ograniczając w ten sposób wchłanianie szkodliwych substancji oraz hamując rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów i zapobiegając tym samym grzybicy przewodu pokarmowego, która może pojawić się po kuracji antybiotykowej.

Gdzie można znaleźć probiotyk?

Można przyjmować je w postaci suplementu diety dostępnego w aptece lub zwyczajnie sięgnąć po jogurty, które zawierają tzw. żywe kultury bakteryjne.
Ostatnimi czasy na rynku pojawia się coraz więcej jogurtów specjalnie wzbogacanych kulturami bakteryjnymi. Musimy tutaj jednak uważać, bo przedrostki typu bio, aktiv, nie zawsze oznaczają, że produkt zawiera probiotyki. Trzeba więc dla pewności zerknąć jeszcze na skład. Jogurt probiotyczny powinien posiadać informację jakie zawiera bakterie – musi być podana ich nazwa, rodzaj, gatunek, szczep i liczba (w 1 gramie jogurtu powinno się znaleźć przynajmniej milion bakterii).
Probiotykami powinniśmy posiłkować się codziennie przez cały czas trwania kuracji antybiotykowej oraz jeszcze tydzień po jej zakończeniu. Dzięki temu nasza flora bakteryjna zostanie szybko odbudowana.

A. Złotkowska

Komentarze (9)

pati25

11 lat temu

Antybiotyki co prawda szybko leczą.Jednak powinnnyśmy po nie sięgać w ostateczności gdy inne leki nie pomagają.Podczas kuracji antybiotykiem warto przyjmować też coś na osłonę żołądka lub pić zsiadłe mleko,maślankę

klaryska

12 lat temu

Co prawda dawno nie stosowałam antybiotyku, ale zawsze gdy tylko je brałam miałam zniszczoną florę bakteryjną, probiotyk był konieczny i dużo jogurtu naturalnego inaczej konieczna była wizyta u ginekologa

izabelle

12 lat temu

Ostatnio oglądałam jakiś program w telewizji właśnie na temat antybiotyków. Lekarze zbyt często je przepisują na zwykłe przeziębienia. Leczenie antybiotykami zwiększa ryzyko zakażeń i i mogą one też uszkodzić wątrobę.

topik4433

12 lat temu

Ja również stosowałam LaciBios femina i wart jest swej ceny. Nie wiem jak z innymi tańszymi odpowiednikami, ale ten probiotyk jest wart polecenia.

annakochan1

12 lat temu

Zgadzam się,że niestety bardzo często lekarz zapisuje antybiotyk,a o probiotykach zapomina.Tak więc same musimy o tym myślec,bo wiadomo jak taki antybiotyk wyjalawia nasz organizm

ewelka

12 lat temu

Witam! Ja przy antybiotyku stosowałam LaciBios femina -szczepy bakterii kwasu mlekowego z rewelacyjnym skutkiem i żadnych działań ubocznych po antybiotykoterapii.Stosuje się 1kapsułkę dziennie ,1 lub 2godziny po zażyciu leku i kontynuować jeszcze przez 14 do 20 dni po leczeniu .Fakt że jest to dość droga kuracja,bo w opakowaniu znajduje sie tylko 10 kapsułek,ale naprawde warto.Dodam jeszcze że prawdą jest że lekarze nie przepisują nic osłonowego i my drogie panie w trosce o nasze zdrowie same musimy o tym pamiętać i
przyjmować preparaty probiotyczne,dbające o nasze życie intymne.

Annagata

12 lat temu

Jako dziecko ciągle chorowałam i oczywiście brałam całe wagony antybiotyków.Kiedyś nie słyszało się o probiotykach,więc niestety pozostawiły one ślady w moim organizmie.Przede wszystkim na zębach,które są dwukolorowe.A ponieważ jestem uczulona na laktozę to jogurty w ogóle nie wchodzą w grę.Nie mniej ,gdy teraz przychodzi mi brać antybiotyki,(choć na szczęście zdarza się to bardzo rzadko)zawsze w aptece kupuje probiotyki.A że lekarze ich nie przepisują i nawet o nich nie pamiętają,to fakt.

gwolska

12 lat temu

Każdy człowiek w swoim organizmie posiada bakterie chorobotwórcze i probiotyki, czyli dobre bakterie, które warunkują nie tylko prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, ale i zapobiegają infekcjom. Antybiotyk nie rozróżnia rodzaju bakterii i niszczy wszystkie dlatego, aby nie pozbawić siebie tych dobrych należy spożywać probiotyki, które zawarte są w jogurtach, maślankach, kefirach, serach.
Probiotyki w tabletkach czy kapsułkach są dość drogie, więc jeśli musimy sięgajmy po jogurty.

Zostaw komentarz