morfologia-krwi

Jest jak powietrze – nie da się bez niej żyć. Jest również zwierciadłem naszego stanu zdrowia. Już mała ilość naszej krwi pozwala określić, co nam dolega, czego brakuje naszemu organizmowi, a czego jest za dużo. Warto wiedzieć, jak czytać wyniki badań?

Morfologia krwi

To podstawowe badanie diagnostyczne, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Wykonuje się je bardzo prosto, poprzez standardowe pobieranie krwi. Należy pamiętać, że przed badaniem krwi nie powinniśmy nic jeść, dlatego najmądrzej jest zgłaszać się na badanie z samego rana, aby nie męczyć się zbyt długo na czczo.

To trzeba wiedzieć

  • Do standardowego badania składu krwi należą: RBC, MCV, MCH, MCHC, WBC, PLT, HGB, HCT.
  • Badanie ilościowe poszczególnych elementów układu białokrwinkowego (granulocyty, limfocyty, monocyty) wykonywane jest zazwyczaj ręcznie pod mikroskopem (tzw. “rozmaz”) lub za pomocą automatu.
  • Wartość MID, pojawiająca się często na wydrukach badań morfologii krwi, oznacza ilość komórek, których automat nie potrafił prawidłowo zidentyfikować.
  • Niektóre specjalistyczne kliniki (np. kliniki hematologiczne) posiadają automaty umożliwiające prawidłowe oznaczenie większości hemocytów.
  • Badanie ilościowe limfocytów CD4+, CD8+, NK jest badaniem specjalistycznym, wykonywanym np. u chorych na AIDS.
  • Do morfologii krwi nie zalicza się badania poziomu hemoglobiny, jednak ze względu na automatyzację procesu, parametr ten jest oznaczany równolegle.

Zuzanna Górka