mononukleoza zakaźna

Mononukleoza zakaźna to choroba o podłożu wirusowym, która ze względu na duże podobieństwo do przeziębienia i grypy bardzo często w ogóle nie jest diagnozowana. Przypadłość tę wywołuje wirus Epsteina-Barr, który przenosi się wraz ze śliną. Z tego powodu schorzenie to bardzo często określa się też mianem choroby pocałunków.

Wirus Epsteina-Barr to drobnoustrój należący do wirusów opryszczki. Podobnie jak wirus opryszczki pozostaje w organizmie na całe życie, nie można go w żaden sposób usunąć z ustroju.  Mononukleoza zakaźna, ze względu na podobieństwo objawów, może być też mylona z chorobą wywołaną przez pierwotniaka – Toxoplasma gondii. Wirus Epsteina-Barr infekuje głównie dzieci i nastolatki. Maluchy bardzo często biorą do ust wspólne zabawki i w ten sposób dochodzi do ich zakażenia. Z kolei nastolatki kradną sobie pierwsze pocałunki i tym samym mają kontakt ze śliną innych osób.

Mononukleoza zakaźna – powszechna choroba wirusowa

Mononukleoza zakaźna bywa też określana mianem anginy monocytowej lub gorączki gruczołowej. Choć nazwa nie wszystkim wydaje się znana, choroba wywoływana przez wirusa Epsteina-Barr jest dość powszechna.  Choroba pocałunków rozprzestrzenia się za pomocą zainfekowanej śliny, dlatego też dotyka ona 96-99% społeczeństwa.  Na szczęście jest jedna dobra wiadomość – na mononukleozę zakaźną można zachorować tylko raz w życiu. Po przebyciu choroby pocałunków wirus Epsteina Barr pozostaje w organizmie na zawsze.

Czas inkubacji wirusa Epsteina-Barr jest stosunkowo długi, wynosi on od 30 do 50 dni.  Po upływie tego czasu pojawiają się pierwsze mało specyficzne objawy choroby pocałunków.  U małych dzieci mononukleozę zakaźną ze względu na gorączkę, katar, ból mięśni i lekkie zapalenie migdałków bardzo często myli się ze zwykłym przeziębieniem.  U niektórych chorych choroba pocałunków przybiera objawy charakterystyczne dla ostrej anginy, czyli ostry ból gardła, powiększone migdałki i bardzo wysoką gorączkę.

Choroba pocałunków – objawy

Jakie są inne objawy mononukleozy zakaźnej? U osoby zarażone wirusem Epsteina-Barr mogą pojawić się dreszcze oraz brak łaknienia. Ludzie borykający się z chorobą pocałunków zmagają się z bardzo wysoką gorączką, dochodzącą do 40 stopni Celsjusza, która trwa aż 2 tygodnie. Jednocześnie obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych na szyi, pod żuchwą i pachami. Te stają się bolesne i przesuwalne.  Choroba pocałunków powoduje na ogół silny ból gardła, przez co połykanie wody czy posiłków staje się bolesne i niekomfortowe. Migdałki są powiększone i opuchnięte – tak jak przy tradycyjnej anginie.  Tym, co powinno nas zaniepokoić, jest szary nalot na migdałkach, który sprawia, iż z ust wydobywa się nieprzyjemna woń.  W związku z tym, iż aktywność wirusa Epsteina-Barr nie ogranicza się jedynie do jamy ustnej, patogen ten bardzo często atakuje wątrobę i śledzionę, prowadząc do silnych bólów brzucha. U niektórych chorych na mononukleozę zakaźną dochodzi do opuchnięcia powiek, nasady nosa lub łuków brwiowych. Chorobie pocałunków towarzyszy też obfity, uciążliwy katar.

Mononukleoza zakaźna – diagnostyka

Rozpoznanie mononukleozy zakaźnej utrudnia brak specyficznych objawów. Symptomy, które towarzyszą chorobie pocałunków, są bardzo podobne do grypy, dlatego też wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom wygrzewanie się w łóżku.  W celu wykrycia wirusa Epsteina-Barr przeprowadza się testy krwi. EPV atakuje limfocyty B, przyczyniają się do wystąpienia w nich charakterystycznych zmian. Lekarz może zlecić też wykonanie profilu serologicznego, niemniej to badanie wykonuje się w ostateczności, gdy prostsze metody zawodzą i dają niepewne wyniki.

 

Choroba pocałunków – leczenie

Niestety, mononukleoza zakaźna jest chorobą, przeciwko której nie możemy się zaszczepić. Chory nie musi jednak męczyć się z jej dokuczliwymi objawami. W celu ich zredukowania postępuje się podobnie jak w przypadku grypy. Chory powinien przede wszystkim odpoczywać w łóżko i zażywać leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym – paracetamol, ibuprofen.  Należy dołożyć wszelkich starań, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Choć spożywanie płynów nie jest przyjemne ze względu na zmiany chorobowe w obrębie gardła, należy dużo pić. Przy chorobie pocałunków powinniśmy zrezygnować z ciężkostrawnych dań, by nadmiar zawartych w nich tłuszczów nie obciążał dodatkowo wątroby.  W celu zmniejszenia bólu gardła zaleca się ssanie kostek lodów  i napar z rumianku.

Marlena Skóra