metody-leczenia-ostrogi-pietowej

Leczenie ostrogi piętowej to proces bardzo żmudny i wymagający od pacjenta zaangażowania i współpracy. Nie wystarczy samo przyjmowanie leków czy bierne poddawanie się fizykoterapii. Osoba cierpiąca na ostrogę musi włożyć sporo wysiłku, aby ból ustąpił.

Wszystkie te zabiegi mają na celu usunięcie stanu zapalnego i walkę z bólem. Masaże, okłady z lodem oraz bandażowanie stóp można również wykonywać samodzielnie w domu, aby przynieść piętom ulgę. Dobrze jest też kupić specjalne wkładki ortopedyczne do butów.

Etap trzeci – rehabilitacja

Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania stóp są ćwiczenia rozcięgna podeszwowego. Polegają na odpowiednim rozciąganiu stopy, łydki, ścięgna Achillesa, palców (zarówno nogi chorej jak i zdrowej). Pierwsze ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem doświadczonego rehabilitanta, który dokładnie pokaże technikę i sposób ich wykonywania.

To ważne, by nauczyć się wykonywać je poprawnie, a nie wzorować się np. na dostępnych w sieci opisach, gdyż nieprawidłowo robione ćwiczenia mogą pogorszyć stan rozcięgna podeszwowego. Jeśli pacjent opanuje podstawowe techniki rehabilitacji powinien wykonywać ją samodzielnie w domu, przynajmniej dwa razy dziennie.

M. Borowik