metody-leczenia-ostrogi-pietowej

Leczenie ostrogi piętowej to proces bardzo żmudny i wymagający od pacjenta zaangażowania i współpracy. Nie wystarczy samo przyjmowanie leków czy bierne poddawanie się fizykoterapii. Osoba cierpiąca na ostrogę musi włożyć sporo wysiłku, aby ból ustąpił.

Wszyscy lekarze podkreślają, że wyleczenie entezopatii rozcięgna podeszwowego (czyli innymi słowy ostrogi piętowej) jest bardzo ciężkie i nie zawsze przynosi pozytywne skutki.

REKLAMA

Etap pierwszy – leczenie stanu zapalnego

Ostroga piętowa rozwija się w wyniku powstania stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego i podrażnienia włókien nerwowych w okolicy kości piętowej, które powodują rozrastanie się w tym miejscu narośli kostnej. Pierwszym etapem skutecznego leczenia bólu pięty jest więc zaleczenie stanu zapalnego, którego rozwój będzie powodował dalsze przykre dolegliwości.

Stosuje się w tym celu niesterydowe leki przeciwzapalne i maści oraz leki przeciwbólowe. W ciężkich przypadkach wprowadza się do kuracji leki sterydowe, które wstrzykuje się w miejsce występowania ostrogi (tzw. blokady).

Etap drugi – fizykoterapia

Jest niezbędnym elementem leczenia stanu zapalnego. W skład fizykoterapii powinny wejść takie zabiegi, jak: ultradźwięki, jonoforeza, laser, krioterapia, masaże wraz z odciążeniem stóp „tappingiem” (czyli oklejanie stóp plastrami i bandażowanie) oraz jedna z najnowocześniejszych metod – akustyczne fale uderzeniowe.

M. Borowik

6 KOMENTARZE

  1. Ja również miałam ostrogę i zabiegi niestety bezskuteczne laser i UD ,po laserze było wręcz gorzej ,a panienka machała nim jak chciała a przecież laserem powinna posługiwać się kompetętna osoba -to nie zabawka można skrzywdzić kogoś przez głupotę i mu bólu przysporzyć.Dopiero lekarz ortopeda zlecił robioną maść przeciwzapalną i to mi ostrogę wylęczyło.

  2. Miałam zrobione prześwietloną bolącą stopę i potwierdzono u mnie małą ostrogę piętową. Dokucza mi tylko czasami ale od czasu gdy wiem o niej staram się zapobiegać zaostrzeniom. Zapobiegawczo chodzę na lekko podwyższonym obcasie. A gdy mnie boli to smaruję maściami przeciwzapalnymi i chodzę na masaże wodne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ