Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza

Obfita miesiączka – powód do niepokoju?

01.02.2012

Komentarzy: 16

Obfita miesiączka – powód do niepokoju?
Pojęcie „obfita miesiączka” może być bardzo subiektywne - dla każdej kobiety granica obfitości krwawienia może być różna. Jednak, instynktownie wyczuwamy kiedy z naszym organizmem coś jest nie tak.


W związku z licznymi przyczynami nadmiernych krwawień miesięcznych oraz groźbą anemii nie wolno bagatelizować dolegliwości.

Choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, endometrioza mogą się przyczynić do nadmiernego krwawienia. Obfite krwawienia często trwają bardzo długo szczególnie u młodych dziewczyn oraz kobiet przed menopauzą.

Objawy nadmiernego krwawienia:

 • bóle w podbrzuszu,
 • łatwe męczenie się,
 • duszności,
 • brak koncentracji,
 • ogólne osłabienie.

Idź do ginekologa!

Konieczne jest ustalenie przyczyn nadmiernego krwawienia. Rutynowymi badaniami są badania krwi sprawdzające poziom hormonów oraz USG narządów rodnych. Leczenie polega zależne jest od przyczyny dolegliwości. Często uzupełniane jest preparatami żelaza w celu zapobiegania anemii.

Zuzanna Górka

Przeczytaj też:
 • GloriaVictis avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Nadmierne krwawienia raczej mnie nie dotyczą (odczucie subiektywne , ale po opisie anemii to może być mój problem. Muszę pojeść trochę "nażelazowanego" jedzenia i jeśli po pewnym czasie objawy nie miną będę musiała odwiedzić lekarza.
 • mjbz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Zapraszam Cię na komplet sztućców. Ja uwielbiam żuć małe łyżeczki
 • GloriaVictis avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Hihihhi to sie dogadamy, bo ja przepadam za widelcami .
  A tak przy okazji to podobno żelazo ze szpinaku jest dla nas niemal zupełnie niewchłanialne.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  moje ostatnie miesiączki są raczej obfite, ale to chyba dlatego,że pojawiają się rzadziej (raz na 6,lub 3 miesiące)
  trwaja raczej 5 dni tak jak zawsze! Podczas ostatniej musiało być coś nie tak bo była obfitsza i osłabiła mi moj organizm, zaraz złapalam zapalenie jamy ustnej i mialam zajady, czyli brak żelaza!
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Moim zdaniem zdarzają się obfite okresy i zastanawiałam się nad przyczynami.
  Przy depresjach nie wiedziałam,że nawet są silne.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Przy obfitych miesiączkach co jakiś czas zapadałam na anemię. Znalazłam na nią złoty środek. Od czasu, gdy zaczęłam jeść szpinak i...kaszankę oraz pić sok z czarnej porzeczki, problemy z anemią zniknęły. Mam nadzieję, że ten pierwszy problem też niedługo będę miała "z głowy".
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Kiedy miałam miesiączki to nigdy nie miałam ich obfitych.Zawsze regularne i trwały 4-5 dni.
 • linet avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Glorio, zamiast nadwątlać komplet sztućców mjbz-ki, spróbuj podratować się chlorellą. Z anemią na pewno sobie poradzi lepiej niż żelazo z apteki, a przy okazji wspomoże to i owo.
  Mejgosiu, Tobie też polecam.
 • babka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Całe życie mam obfite miesiączki, taka już "moja uroda". Tak jak pisze Drobina co jakiś czas wpadam w anemię i mam nadzieję, że niedługo pozbędę się tego kłopotu
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja też całe życie mam obfite miesiączki, zawsze 7 dniowe, potem dłuższe i całe życie męczy mnie anemia.Ostatnio jem zielone tabletki-chlorella.Gryzę je jako cukiereczki-mają dobry smak. To jest dobre wyjście dla osób uczulonych na tabletki z zelazem.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ostatnio przez trzy dni miałam bardzo obfite krwawienie.Było to męczące bo często musiałam przebywać w ubikacji.A przy moich kłopotach z chodzeniem jjeszcze bardziej męczące.Mam nadzieję,że na drugi miesiąc już tak nie będzie
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Obfite miesiączki mogą być spowodowane przez
  -Choroby macicy
  mięśniaki macicy - najczęściej podśluzówkowe, czyli te, które rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej wyściełającej ją od wewnątrz.
  polipy macicy - pojawiają się plamienie i krwawienie między miesiączkami, krwawienia po stosunku, a także przedłużające się miesiączki;
  rak trzonu macicy, inaczej rak endometrium - obfite miesiączki mogą się pojawiać w środku cyklu miesięcznego (pomiędzy krwawieniami). Są to tzw. krwawienia acykliczne. Powodem do niepokoju powinny być także ropne upławy z dróg rodnych;
  rak szyjki macicy - charakterystyczne jest krwawienie z pochwy po stosunku lub między menstruacjami
  endometrioza - poza obfitym i bolesnym miesiączkowaniem, pojawiają się: przewlekły ból w obrębie miednicy małej, biegunki, zaparcia, ból krzyża, uczucie zmęczenia, dyskomfort przy oddawaniu moczu, wypróżnianiu, ból w trakcie lub po stosunku, czasem gorączka, wymioty;
  adenomioza - krwawienia są nie tylko obfite, lecz także przedłużające się (nawet do 14 dni);
  zespół zapalenia miednicy mniejszej - pojawiają się ból w miednicy mniejszej i podbrzuszu;
  czynnościowe krwawienie z macicy - jest spowodowane tzw. cyklem bezowulacyjnym, tzn. takim, w przebiegu którego nie doszło do jajeczkowania i owulacji. Wówczas pęcherzyk jajnikowy staje się pęcherzykiem przetrwałym i stale produkuje estrogeny, które doprowadzają do znacznego przerostu błony śluzowej macicy, a dalej do krwawień;
  -Choroby jajników
  rak jajnika
  torbiel jajnika
  -Niedoczynność tarczycy
  -Zaburzenia krzepnięcia krwi
  -Wkładki domaciczne
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  problm obfitych miesiaczek kiedys dotyczyl i mnie,a przyczyna byly kaszakowate miesniaczki ,po terapii hormonalnej ustalo ,a bylo to bardzo meczace
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Obfite miesiączki to także mój problem.
  To bardzo męczące, ale już się przyzwyczaiłam.
  Ale żelazo zażywam przez pierwszych pięć dniu cyklu i anemii dawno nie miałam
 • Emilly27k avatar napisał(a) miesiąc temu:
  Moim zdaniem najgorsze są pierwsze dni, ale obfite krwawienie występuje szczególnie podczas snu. Jest to problem niestety, ale kwestia przyzwyczajenia.
 • filodendron avatar napisał(a) miesiąc temu:
  Cieszę się, że nie mam już miesiączek bo były okropne - bolesne i długie. To dla mnie jest bardzo pozytywna sprawa w menopauzie.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab