Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Kiedy zaczyna się menopauza?

22.02.2013

Komentarzy: 10

Kiedy zaczyna się menopauza?
Menopauza to nieunikniony etap w życiu kobiety. Budzi on lęk, niepokój, gdyż kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Czy można przewidzieć, kiedy zacznie się przekwitanie?

Wiele pań z niepokojem śledzi swój cykl miesięczny, podejrzewając, że przekwitanie jest tuż-tuż. Dla kobiet rasy białej przeciętny wiek, kiedy rozpoczyna się menopauza, to 51-52 lata, ale oczywiście jest to wynik uśredniony. Klimakterium może się zacząć już w wieku 40 lat, albo dużo, dużo później.

Co ma wpływ na wystąpienie menopauzy?

Najważniejszym czynnikiem, który pozwoli kobiecie określić, kiedy zacznie się u niej klimakterium, jest wiek, w którym jej matka zaczęła przejawiać objawy menopauzy. Czynnik genetyczny jest bardzo silny – to poziom hormonów matki podczas ciąży w dużym stopniu determinuje, jakie wykształcą się jajniki u jej córki.

Jednak jeśli matka przeszła przedwczesną menopauzą, raczej nie przytrafi się to jej córce, o ile babcia nie weszła przedwcześnie w okres przekwitania.

Bardzo istotny wpływ na czas wystąpienia menopauzy ma palenie papierosów, czy to w formie czynnej, czy biernej. Biologowie podejrzewają, że ma to związek z aktywowaniem genów odpowiedzialnych za niszczenie komórek jajników pod wpływem substancji chemicznych zawartych w papierosach.

Joanna Pastuszka-Roczek

Przeczytaj też:
 • stazyz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Czyli... musimy zaprzyjaźnić się ze zmianami w naszym organizmie, a nie walczyć z nimi Ot ,stara prawda
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Pozostaje nam się jedynie cieszyć ,że żyjemy w dzisiejszych czasach i mamy możliwość przeżywać menopauzę ,a nie umierać przed nią ,jak kobiety w dawniejszych czasach .Wszystko ma swoją cenę.
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To mądre co napisała Stazyz .
  Nie ma z czym walczyć ,kiedy nie mamy ,nawet, cienia szansy na wygraną .Zaprzyjaźnić się i cześć
 • Danusiate avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja się zaprzyjaźniłam - chociaż ta przyjaciółka bywa czasami strasznie wredna
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Chwilowo jeszcze pracuję nad tą przyjaźnią, jestem na etapie koleżeństwa, ale wszystko dąży do przyjaźni, ONA trochę odpuści i bedzie dobrze! To się nazywa kompromis?
 • sirena46 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Myślę, że obecnie kobiety nie mogą narzekać na menopauzę. Można zastosować HTZ lub naturalne preparaty, które łagodzą przykre objawy. Są portale internetowe, książki i wiele innych sposobów, aby kobieta mogła się dowiedzieć wszystkiego co ją interesuje na temat menopauzy. Co miały powiedzieć nasze prababcie i babcie, one nie miały takiego luksusu jak współczesne kobiety.
  Ten komentarz był edytowany 2 raz(y)
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W pewnym stopniu zazdroszczę kobietom z dawnych lat, nie było kultu młodości, mogły spokojnie żyć zgodnie z naturalnym cyklem. Nas atakują abyśmy ciągle wyglądały lepiej, były coraz młodsze a prawda jest taka, że naturalnie jesteśmy słabsze. Ale plusem są leki, którymi możemy się wspomagać. Ogólnie nie myślę o menopauzie, reaguję na samopoczucie, chodzę do lekarza i raczej jestem otwarta na nieuniknione zmiany.
 • stazyz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  No moje Panie naprawdę jestem z Nas/Was bardzo dumna i cieszę się, że jest w Nas tyle Empatii nawet, dla nie zawsze miłych "koleżaneczek:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja też zakumplowałam się z tą "babą", chociaż ona pewnie jest cholernie wściekła, że nie potrafi mi "dopiec". Chyba już gdzieś pisałam, że geny to cudowna rzecz...
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Menopauzę będzie iała prędzej czy później każda kobieta.I w różny sposób będzie ją przechodzić.Nie ma co narzekać na te przykre objawy.Jest tyle możliwości łagodzenia tych objawów.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab