Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza

Czy to początek menopauzy?

09.09.2011

Komentarzy: 6

Czy to początek menopauzy?
Coraz więcej kobiet zadaje sobie pytanie: „Jestem ciągle zmęczona, nie potrafię odpocząć – czy to coś poważnego”? Praca, dzieci, dom, stres, kłopoty ze snem i nieodpowiednia dieta mają ogromny wpływ na nasz organizm. Ale czy za nieustającym przemęczeniem kryje się coś jeszcze?

Zmęczenie i menopauza

Nadmierne zmęczenie jest jednym z objawów nadchodzącej menopauzy. Kobiety przestają mieć tyle energii, co wcześniej i jest to dla nich źródłem frustracji. Te same obowiązki zaczynają sprawiać trudności. Odczuwamy większe przemęczenie i zniechęcenie, brak ochoty do aktywności. Przyczyny tkwią w zmianach, jakie zachodzą w organizmie wchodzącym w etap klimakterium.

Wahania hormonalne mogą powodować problemy z samopoczuciem i utrzymaniem stałego poziomu energii. Kłopoty ze snem dodatkowo sprawiają, że nie mamy w ciągu dnia dość siły, by skupić się na zwykłych obowiązkach. Swoją rolę odgrywa tu także spowolniony metabolizm i źle dobrana dieta. Na problemy okresu przekwitania pomocna może okazać się hormonalna terapia zastępcza, zioła, aktywność fizyczna i zmiana trybu życia. Po jakimś czasie zmęczenie powinno ustąpić.

Nie tylko menopauza!

Nie można jednak zrzucić całej winy za nadmierne zmęczenie na klimakterium. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas (kilka miesięcy) bez przerwy i są uporczywe, może to świadczyć o zupełnie innych problemach zdrowotnych.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • tereska56 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Z ta energią to u mnie jest tak, ze jak mam "gorszy dzień", to czuję się zupełnie bez sił. Nie wiem co bym rozbiła - nic nie pomaga. Na szczęscie to zmęczenie przechodzi, więc myśle że nie jest objawem choroby.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Od paru lat czułam się bardzo zmęczona i na nic nie miałam sił i myślałam, że to właśnie ZPZ. Trzy lata temu okazało się, że mam astmę, a w tym roku "na dokładkę", że mam też niedoczynność tarczycy - stąd to zmęczenie. Lekarstwa na pewno trochę pomagają, ale czasem czuję się bardzo zmęczona. Teraz jednak więcej wypoczywam (dłużej śpię) i jest pewna poprawa.
  Ten komentarz był edytowany 2 raz(y)
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Niezbyt sympatycznie , że akurat masz astmę i tarczycę.Czytałam,że najlepszy jest długi sen ma to wszystko. Coś w tym jest. Moim zdaniem prędzej chyba kobiety depresja,chociaż nie wszystkie się do tego przyznają.
 • basia4ab avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja od około 7 lat czuję się bardzo często zmęczona.Myślałam że to jest normalne i przypisywałam to wiekowi.Ale akurat w moim przypadku, to jest choroba miastenii.Mimo że mam miastenię oczną, to lekarz stwierdził, że od tej choroby mam takie osłabienie.W ciągu dnia muszę robić sobie przerwę krótką, co jakiś czas, by słabość minęła.Wystarczy że położę się na pół godziny i znów mogę coś lekkiego zrobić.Wczoraj miałam kryzysowy dzień.Nic mi się nie chciało robić,a jak coś zrobiłam, to z wielkim wysiłkiem.Nawet przed komputerem nie miałam siły siedzieć, większość dnia przeleżałam w łóżeczku.Dzisiaj wstałam o godzinie 6 rano całkiem wypoczęta.Na godzinę 7 pojechałam do kościółka, po przyjeździe zabrałam się za zrobienie obiadu.Teraz zrobiłam sobie przerwę, by troszkę poczytać artykułów i zobaczyć, co nowego na forum.Basia
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To,że jesteśmy zmęczone mma różne przyczyny.Niektórzy nawet po przespanej nocy wstają zmęczeni.Mnie to nie spotyka.Zawsze budzę się wypoczęta.Czasami jak jest brzydka pogoda,spada ciśnienie to jestem rozbita,zmęczona i nic się nie chce
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  zgadzam sie z pati ,trzeba dbac o higiene snu,wywiwtrzyc sobie wczesniej pokoj,i zmeczyc sie wczesniej na dobry sen
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab