Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia

Co to jest menopauza?

25.11.2011

Komentarzy: 11

Co to jest menopauza?
Martwisz się, że menopauza spadnie na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Możesz spać spokojnie. Klimakterium to długotrwały proces. Przeczytaj jak rozpoznać jego pierwsze objawy.

Próbując znaleźć jakieś informacje na ten temat w internecie dowiaduje się, że pierwsze symptomy menopauzy nastąpią wtedy, gdy „FSH nie przekracza 30j/l, natomiast stężenie estradiolu jest mniejsze niż 30 pg/ml” lub gdy „podczas badań zostaje stwierdzony podwyższony poziom gonadotropin przysadkowych”. Fajnie, pomyślałam, ale co to jest to FSH, gdzie w moim ciele są te dźwięcznie brzmiące gonadotropiny i skąd będę wiedziała, że przekroczyły dopuszczalny poziom?

Szukam dalej

…i dowiaduję się, że FSH to skrót od angielskiego follicle-stimulating hormone, który oznacza hormon produkowany przez przysadkę mózgową, a jego wydzielanie zależne jest od faz cyklu miesiączkowego. Gonadotropina pobudza jajeczkowanie i syntezę progesteronu przez jajniki. Poziom stężenia hormonu można zbadać w trakcie badania laboratoryjnego. Z tymi informacjami czuje się trochę pewniej, ale wciąż nie wiem kiedy TO się zacznie.

3 fazy menopauzy

Menopauza to proces biologiczny dotyczący kobiet po czterdziestym roku życia, dzielony na 3 zasadnicze etapy. Jest to okres przejściowy związany głównie z zanikiem czynności jajników. Początkowa faza premenopauzy to czas kiedy mamy krótsze lub dłuższe niż zwykle okresy krwawienia, a także objętość upławów odbiega od normy. Nie odczuwamy wtedy zaburzeń hormonalnych ani psychicznych, jednak badania wykazują podwyższony poziom FSH.

Mira Starobrzańska

Przeczytaj też:
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  No to teraz wiem w której fazie jestem. A jeśli chodzi o FSH, to jest taki test , który wykonuje się podobnie jak test ciążowy, jeszcze nie kupiłam ,ale zamierzam, nie trzeba iść do laboratorium!
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W moim przypadku te 3 fazy opisywane w artykule nie przebiegały.Po prostu ich nie było.W okres menopauzy weszłam niespodziewanie,z dniia na dzień.I to przedwcześnie.Nie miałam wcześniej żdnych objawówA artykuł ciekawy i pomocny dla kobiet wchodzących w etap menopauzy
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Niestety jestem w grupie, ktora przechodzi to bardzo ciezko,wrocila mi okropnie bolesna miesiaczka,do tego mdlosci,skoki cisnienia,goraco ,ale bez potow,a najgorsze,ze w momencie zasypiania dostaje bezdechu-tojest straszne,czy ktos mial podobne objawy..Artykul duzo mi nie pomogl,sa to rzeczy znane,ale ciekawy ten test
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy i przydatny artykuł. Na szczęście jestem w tej grupie kobiet, które ten etap przechodzą lekko, łatwo i przyjemnie. No może nie całkiem przyjemnie (mam na myśli upływ czasu), ale bez większych zakłóceń - przynajmniej narazie.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jestem w okresie menopauzy.Mam ją a nie czuję,że ją mam.Nie występują żadne objawy z nią związane.
 • dorcia066 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Witam.Ja też przechodzę wczesną menopauzę ,miałam jakieś uderzenia ,ale krótko (raz w miesiącu) . Nie wiem co będzie dalej .
 • Fifonka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Podobno ostatnio zrobiłam się NIEDOWYTRZYMANIA
  Ja???
  To w której jestem fazie?
 • Greace avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  No to witam, w grupie tych nieznosnych, krzyczacych, nie spiacych, klotliwych, slowem nie do wytrzymania kobiet...
  ???
  Czytam wasze wypowiedzi i zgadzam sie, czasem tylko pytam jak dlugo to jeszcze potrwa? Bardzo bym sobie juz chciala zejsc z tej nieustannej HUSTAWKI nastroju, humoru...
  Jak szybciej to przejsc? ktora z Was ma taki szybki przepis na zycie w menopauzie? zapraszam na pogawedke...
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • gogi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  No i wiem już...ja jestem na początku drogi ,czyli idę w dobrym kierunku...START!
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  ja chyba jeszcze troche zaczekam
 • elle@elle avatar napisał(a) dwa tygodnie temu:
  ja wlasnie mam miec ten test FSH I estriole ,ale na pewno korzysc z menopauzy jest taka ze sie nie miesiaczkuje ,dla mnie bynajmniej nie byla to zadna atrakcja a rodzic juz nie chce
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab