menopauza

Seks jest jednym z ważnych aspektów naszego życia. Ale czy są jakieś granice? Czy menopauza oznacza koniec seksu?

Menopauza – nowe, lepsze życie

Kobiety traktują menopauzę jako zło konieczne. Takie myślenie nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, tylko pogłębia nasz pogląd dotyczący przekwitania i jego objawów. Tymczasem okazuje się, że menopauza, kiedy już następuje, wcale nie jest taka straszna jak o niej mówią. Niektóre z pań praktycznie w ogóle nie odczuwają żadnych dolegliwości i z uśmiechem na twarzy przechodzą okres zmian. Być może nasz strach i podejście do tematu jest rezultatem takiego nastawienia. Menopauza to czas zmian, ale warto potraktować ten szczególny okres jako pozytywne zmiany i nowy a zarazem lepszy etap w swoim życiu.

Czy menopauza to koniec seksu?

Menopauza nie powinna być zakończeniem naszego życia seksualnego. Przecież nie jest chorobą, która w jakiś sposób odbiera nam możliwości takiego rodzaju bliskości. Żyjemy coraz dłużej i zdrowiej, więc powinniśmy cieszyć się z seksu ile tylko możemy. Wiek czy etap naszego życia nie ma tutaj żadnego znaczenia. To piękne, jeśli osoby w dojrzałym wieku wciąż pragną pielęgnować swoje uczucie i cały czas potrafią to czynić. Chyba wiele młodych osób mogłoby uczyć się postępowania w związkach od takich osób. Kobiety w menopauzie muszą wiedzieć, że ten czas może być równie piękny. Potraktujmy go więc jak drugą młodość i okazję do ponownego rozpalenia pożądania u naszego mężczyzny. Nigdy nie jest za późno na seks.

Podejście do seksu

seks

Koniec seksu wraz z nadejściem menopauzy wynika w dużej mierze z naszego podejścia do zmian i starzenia się. Boimy się starości i wszelkich zmian w wyglądzie naszych ciał. Seks jest nieodłącznie związany z nagością, a jeśli brak nam pewności siebie oraz ciała, gdy nie czujemy się atrakcyjni, szybko znika ochota na seks. Nie chcemy rozczarować partnera, więc zwyczajnie unikamy zbliżeń. W takiej sytuacji warto zadbać o swój wizerunek oraz poczucie pewności siebie, co pozwoli na lepszy kontakt z partnerem i wzrost samooceny. Do seksu warto więc podejść na luzie. Nie należy robić nic na siłę. Seks ma być przyjemnością i elementem bliskiej więzi, o którą należy nieustannie dbać.

Aktywność seksualna u kobiet w okresie menopauzy nie powinna nikogo dziwić. Przekwitanie jest związane ze zmianami, ale to od nas zależy jak je potraktujemy. Najlepszą radą będzie czerpanie radości życia i wszystkich jego aspektów, łącznie z seksem.

Katarzyna Antos