Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza

Ostroga piętowa - przypadłość kobiet w wieku dojrzałym

03.01.2011

Komentarzy: 10

Ostroga piętowa - przypadłość kobiet w wieku dojrzałym
Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową powstającą w okolicy kości piętowej. Ma charakter guza i jest przyczyną stanów zapalnych, które powodują rozrastanie się narośli kostnej przy czym sprawiają duży ból i ograniczają swobodne poruszanie się.

Najczęściej przypadłość ta pojawia się u kobiet będących już w okresie menopauzy. Jest to spowodowane zaistniałymi zmianami w organizmie dotyczącymi malejącego poziomu estrogenów. Przyczynia się to do osłabienia komórek kostnych co może prowadzić do powstawania różnych zwyrodnień, infekcji i przyrostu tkanki kostnej. Dzieje się to poprzez często występujące w okresie menopauzy przeciążenie słabych wiązadeł stopy co prowadzi do guza zwanego ostrogą piętową.

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko powstania ostrogi piętowej zalicza się nadwaga, obciążenie kości stopy przez zbyt długie wykonywanie stojącej pracy, niekorzystnie działające obuwie (wysokie obcasy lub zbyt miękkie podeszwy), zbyt intensywne uprawianie sportów.

Objawy ostrogi piętowej

Rozpoznanie ostrogi piętowej nie jest tak trudne jak w przypadku innych chorób kostnych. Jeżeli w okolicy pięty podczas chodzenia lub stania odczuwamy ból – jest to pierwszy znak, że coś się dzieje. Należy wtedy udać się z tym do lekarza, który po ustaleniu możliwych przyczyn bólu skieruje na badanie RTG stóp. Później na podstawie zdjęć lekarz rozpoznaje schorzenie. Jeśli na zdjęciach widoczna jest ostra dziobowata narośl kostna biegnąca od pięty ku przodowi oznacza to, że mamy do czynienia z tzw. ostrogą piętową.

ALNG

Przeczytaj też:
 • Annagata avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Miałam kiedyś znajomą,która cierpiała właśnie na tą chorobę-ostrogi piętowe.Pamiętam,że nie mogła chodzić i bardzo cierpiała.A ponieważ należała do osób puszystych,ból był tym większy.Wiem,że czekała na operację,ale nie wiem czy to coś pomogło.Trudno sobie wyobrazić ogromny ból,jaki towarzyszy tej chorobie!
 • mjbz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ból jest nie do pozazdroszczenia, miałam, przeżyłam i skończyło się. Kupowałam wkładki filcowe i wycinałam dziurę w nich. Miałam to we wszystkich pełnych butach. Do kosza poszły wszystkie buty na obcasach...niestety.Zjadłam opakowanie artresanu i ...nie mam już tych dolegliwości od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że nie wrócą.
 • picola avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Tez miałam takie dolegliwości związane z ostroga piętową. Ja oprócz środków przeciwbólowych moczyłam stopy w ciepłej oliwie z oliwek i zrezygnowałam z obcasów. Ból minął a ja się biegam na płaskim obcasie.
 • jkokosza avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mnie na szczęście te ostrogi piętowe nie dopadły, ale z tego co Panie piszecie jest to straszne. No cóż wszystko jeszcze może się zdzrzyć, ale nie wyobrażam sobie zmiany obuwia z wysokich obcasów na płaskie, bo chodziłabym jak kaczuszka.
 • marry avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  niestety ja bardzo dokładnie wiem jak to boli i nikomu nie zazdroszczę
 • danatwa avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ciekawy artykuł . Osoby w moim otoczeniu starsze często się na nią skarżą. Bardzo trudno się pozbyć tej przypadłości.
 • helas avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja miałam ostrogi piętowe ok.5 lat temu i tylko ultradźwięki dały efekt.Do tej pory nie noszę wkładek i jak na razie wszystko jest w porządku
 • sara avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mój mąż ma guzka ale nie na pięcie tylko na grzbiecie stopy,a na usg napisali że wyrośl kostna skierowana ostrogą ku górze,chirurg skierował do ortopedy,a ten zapisał do usunięcia operacyjnego.Czy miał z Was ktos coś do czynienia z takim czymś.
 • GloriaVictis avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W butach nasze stopy mają ograniczoną swobodę ruchów i nie pracują prawidłowo. Dlatego stopy należy ćwiczyć, aby rozciągnąć więzadła, bo to ich skrócenie powoduje powstawanie ostrogi.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ostroga piętowa to bardzo bolesna dolegliwość.Niestety w dużej mierze to czy powstanie ta dolegliwość zależy od nas.Dbajmy o nasze stopy,o prawidłową profilaktykę
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab