choroby-ukladu-krazenia-a-menopauza

Układ krążenia zaopatruje organizm w niezbędne składniki odżywcze (glukozę, tłuszcze i aminokwasy), tlen który jest konieczny do spalania niektórych z tych związków. Krew służy także do transportu hormonów.

Najistotniejszymi częściami układu krwionośnego są: serce, tłoczące krew do całego układu i naczynia krwionośne, właśnie dzięki tętnicom krew wydostaje się z serca, a żyłami transportuje krew do serca.

Menopauza i choroby krążenia

Kobiety, które nie ukończyły 45 roku życia nie są narażone na choroby układu krążenia tak jak te, które weszły w okres menopauzy. Przekwitanie charakteryzuje się spadkiem żeńskiego hormonu płciowego – estrogenu, który pełni funkcje obronne.

Zmniejszona ilość estrogenów powoduje wzrost ryzyka zachorowań na serce i choroby naczyń krwionośnych. W tym czasie kobiety narażone są szczególnie na chorobę wieńcową – niedokrwienie serca oraz na zawał serca.

Choroby układu krążenia – przyczyny

Miażdżyca tętnic to proces zapalny, który toczy się w błonie wewnętrznej naczyń. Zaburzeniom tym sprzyja obniżenie się ilości estrogenów, a zwiększenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL). Złogi cholesterolu odkładają się w ściankach tętnic wieńcowych, powodując zwężenie ich przepustowości ograniczając tym samym dostarczenie odpowiedniej ilości tlenu do serca.

Kanka