Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza
Tematy

Zapłodnienie w okresie menopauzy – czy to możliwe?

25.01.2012

Komentarzy: 6

Zapłodnienie w okresie menopauzy – czy to możliwe?
Coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po czterdziestce. Część z nich świadomie wybiera późne macierzyństwo, jednak wciąż wiele pań po prostu „zalicza wpadkę”. Jak to możliwe, że dojrzałe, ustatkowane kobiety przestają myśleć o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą seks bez zabezpieczeń? Wszystkiemu winna jest... menopauza!

Pod szczególnym nadzorem

Niebezpieczeństwa związane z późną ciążą dotyczą zarówno dziecka, jak i matki. Kobieta musi być objęta stałą opieką lekarską i przejść dodatkowe badania. Polecane są zwłaszcza badania prenatalne, które już we wczesnej fazie rozwojowej płodu mogą wykryć wady rozwojowe lub choroby genetyczne.

Należy zaznaczyć, że 1 na 100 dzieci z tzw. „późnych ciąż” rodzi się z zespołem Downa. W 10% przypadków dochodzi do poronień lub przedwczesnych porodów i powikłań, częściej też wykonywane są cesarskie cięcia. Matki narażone są na wystąpienie cukrzycy ciążowej, która jednak samoistnie przechodzi. Starsze matki są więc pod szczególną opieką, często muszą zrezygnować z pracy na cały okres ciąży i uważać bardziej na swoje zdrowie, gdyż po prostu miewają gorsze samopoczucie. Mimo wszystko rodzą piękne i zdrowe dzieci, które odmieniają ich cały świat!

Trzeba pamiętać, że w czasie przekwitania kobieta wciąż ma owulację, ale dużo trudniej jest wyznaczyć dni płodne ze względu na nieregularne miesiączki. Warto więc zastanowić się bardzo głęboko przed podjęciem decyzji o zaprzestaniu stosowania antykoncepcji.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Moja koleżanka,po 40-stce urodziła śliczną dziewczynkę.To było jej pierwsze dziecko, ona wyszła zamąż w póżniejszym wieku. Ciąża udana, dziecko też i to bardzo. Teraz koleżanka ma 55 lat ,córeczka 14 -to już prawie panienka. Tworzą szczęśliwą rodzinę.Wydaje mi się , że dopiero ciąża grubo po 50-tce - to szok dla kobiety i niezbyt fajnie dla dziecka. No , ale jest wiele zdrowych kobiet po pięćdziesiątce,które z powodzeniem mogłyby wychować dziecko.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dla jednych to szczęście, dla innych tragedia!
  Oczywiście w przypadku opisanym przez Filo to prawdziwe szczęście, ale znam przypadek, gdzie matka ma 43 lata i roczna córeczkę, a od dwoch lat walczy z rakiem piersi! Wiem że większość tego czasu spędziła w szpitalach, a dzieckiem zajmuje sie teściowa która ma 72 lata! To tez jej pierwsze dziecko, ale niestety nie dane jest jej je wychować! Mąż zmarl na zawal zanim urodziła sie córcia! To bardzo smutne!
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Coraz częściej słyszy się,że kobieta po 40-tce urodziła dziecko.Sąsiadka mając 42 lata urodziła chłopczyka.Bardzo późno wyszła za mąż i to było jjeej pierwsze dziecko.Tak wymarzone.Była w nie wpatrzona jak w obraz.Teraz już ten chłopak jest na studiach
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W Holandii od wielu lat mężczyżni, którzy już nie chcą mieć dzieci, poddają się sterylizacji.Jest to bardzo wygodne dla kobiet, ponieważ nie muszą używać zadnej formy antykoncepcji. W rodzinie mojego męża większość mężczyzn to uczyniła i ich żony mają spokój. Mój mąż też poddał się takiej operacji. Ten zabieg jest w ramach ubezpieczenia .Dzięki temu kobiety nie muszą się bać ciąży w starszym wieku.Uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Moim zdaniem to nie tragedia jeśli kobieta zajdzie w ciążę w wieku 40 lat.
  Wiadomo,że wiek wiekiem, ale miejmy nadzieję,że medycyna znów otworzy swoje nowe horyzonty
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Niektóre kobiety myślą, że nie można zajść w ciążę w okresie menopauzy.Właśnie w tym okresie burzy hormonalnej jest to możliwe.
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab