Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza
Tematy

Wpływ estrogenu na mózg

24.01.2013

Komentarzy: 11

Wpływ estrogenu na mózg
O tym, jak istotna jest rola estrogenu dla zdrowia kobiet, napisano już wiele mądrych artykułów. Wiadomo też, że brak tego hormonu, charakterystyczny dla okresu przekwitania, ma wpływ na nasze zdrowie i psychikę. W jaki sposób oddziaływuje na nasz mózg?

Mężczyźni często narzekają, że kobiety potrafią myśleć o dziesięciu rzeczach naraz i nagle zmieniają temat. Jedną z moich ulubionych historii jest opowieść znajomego, który skarzył się, że raz zdobył się na odwagę i postanowił porozmawiać z żoną o swoich uczuciach, obawach. Akurat jechali pociągiem. Znajomy mówił, mówił, poruszał trudne dla niego tematy, a żona wydawała się być całkowicie na nim skupiona… a potem przerwała mu w pół zdania i zawołała “Patrz, sarenka!”

Mózg na estrogenie

Oczywiście teraz znajomy się z tego śmieje, kładąc to na karb kobiecego roztrzepania. Wtedy jednak nie potrafił uwierzyć, że żona faktycznie go słuchała, tylko równocześnie obserwowała wszystko to, co za oknem i ta nieszczęsna “sarenka” dosłownie wskoczyła jej do głowy.

Kiedy rozmawiamy z koleżankami, takie “sarenki” zdarzają się nam nieustannie – a to tej się coś przypomni, a to tej się coś skojarzy… jest to dla nas całkowicie naturalne. Winowajcą tego stanu rzeczy jest estrogen, który odpowiada za elastyczność reagowania.

Im wyższy jest poziom estrogenu, tym szybciej kobieta reaguje na nowe bodźce. Jest to ważniejsze nawet od skupienia na konkretnym zadaniu – na przykład na słuchaniu tego, co mówi koleżanka. Nasz mózg błyskawicznie interesuje się nowymi rzeczami, poprawia nam się nastrój, kiedy zobaczymy coś ciekawego.

Joanna Pastuszka-Roczek

Przeczytaj też:
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Interesujący artykuł.
  A tak na marginesie...mam wrażenie, że poziom mojego estrogenu ciągle sięga zenitu
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  A ja w przeciwieństwie do Drobinki, zauważam że mam straszne braki tego hormonu! Chyba zacznę brać jakiś suplement, bo żyć i myśleć po męsku raczej się nie nauczę!
 • stazyz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mój estrogen, chyba, też robi mi psikusy... jak tak dalej pójdzie będę musiała się porządnie za niego zabrać
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mnie ,chyba, również zaczyna brakować tego hormonu.
  Skonsultuję się z lekarzem ,może należałoby zbadać poziom estrogenu w moim organizmie .
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mam dni ,kiedy wszystko dobrze pamiętam i mam "elastyczna głowę",ale czasem to tragedia,np. dzisiaj wszystko zapominam - może to też wpływ tego ,że jestem niewyspana.Ale muszę przyznac uczciwie ,że raczej mi ten estrogen spada- bo nie jest dobrze.
 • memorka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Filo, kiedy jestem kosmicznie niewyspana (tak poniżej 5 godzin), to wtedy jestem nie do życia-nawet popełniam błędy w mówieniu, przekręcam wyrazy. Kiedy byłam młoda, potrafiłam nie przespać całej nocy i iść na egzamin. Zapewne wtedy miałam estrogenu pod dostatkiem.
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Po przeczytaniu artykułu doszłam do wniosku, ze też muszę mieć duże braki estrogenu. A może wystarczy dobrze wypocząć, zrelaksować się albo pogodzić się z życiem, że wraz z mijającymi latami tak jest.
 • sirena46 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja mam problem ze spalaniem tłuszczu. Przybrałam na wadze, chociaż całe życie byłam szczupłą osobą. Zawieszenia pamięci też mnie dopadają. Zgadzam się z artykułem w 100%, to są właśnie braki estrogenu. Byle by nie było gorzej to myślę, że z tymi objawami i przy intensywnym treningu mózgu nie będzie tak źle
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Bardzo ważny to hormon,ten estrogen.Ma duży wpływ na nasze zdrowie...Także na mózg,na pamięć.Nie mam problemów z pamięcią.Mam więc wystarczająco dużo tego hormonu.Stosuję HTZ i to powoduje,że nie spada mi poziom tego ważnego hormonu Cieszę się
 • Basiek avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  No, to teraz będę mogła mówić "misiu, t nie jest tak, że cię nie słucham, po prostu mam za niski poziom estrogenu"
 • sara avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  jego wpływ na organizm jest ogromny,a moja wiedza o tym była bardzo znikoma,ale sporo dowiedziałam się z powyższego artykułu
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab