wplyw-estrogenu-na-mozg

O tym, jak istotna jest rola estrogenu dla zdrowia kobiet, napisano już wiele mądrych artykułów. Wiadomo też, że brak tego hormonu, charakterystyczny dla okresu przekwitania, ma wpływ na nasze zdrowie i psychikę. W jaki sposób oddziaływuje na nasz mózg?

Mężczyźni często narzekają, że kobiety potrafią myśleć o dziesięciu rzeczach naraz i nagle zmieniają temat. Jedną z moich ulubionych historii jest opowieść znajomego, który skarzył się, że raz zdobył się na odwagę i postanowił porozmawiać z żoną o swoich uczuciach, obawach. Akurat jechali pociągiem. Znajomy mówił, mówił, poruszał trudne dla niego tematy, a żona wydawała się być całkowicie na nim skupiona… a potem przerwała mu w pół zdania i zawołała “Patrz, sarenka!”

Mózg na estrogenie

Oczywiście teraz znajomy się z tego śmieje, kładąc to na karb kobiecego roztrzepania. Wtedy jednak nie potrafił uwierzyć, że żona faktycznie go słuchała, tylko równocześnie obserwowała wszystko to, co za oknem i ta nieszczęsna “sarenka” dosłownie wskoczyła jej do głowy.

Kiedy rozmawiamy z koleżankami, takie “sarenki” zdarzają się nam nieustannie – a to tej się coś przypomni, a to tej się coś skojarzy… jest to dla nas całkowicie naturalne. Winowajcą tego stanu rzeczy jest estrogen, który odpowiada za elastyczność reagowania.

Im wyższy jest poziom estrogenu, tym szybciej kobieta reaguje na nowe bodźce. Jest to ważniejsze nawet od skupienia na konkretnym zadaniu – na przykład na słuchaniu tego, co mówi koleżanka. Nasz mózg błyskawicznie interesuje się nowymi rzeczami, poprawia nam się nastrój, kiedy zobaczymy coś ciekawego.

Joanna Pastuszka-Roczek