rekreacja-ruchowa-a-menopauza

Sport to zdrowie, a rekreacja ruchowa polecana jest w każdym wieku. Panie, które wkroczyły w ten bardziej dojrzały okres życia, tym bardziej powinny doceniać dobroczynne działanie wszelkiego rodzaju aktywności ciała. Dopadły Cię bezwzględne objawy klimakterium? Nic prostszego, by się ich pozbyć. Wystarczy codzienna dawka ruchu.

Menopauza? Ruszaj się na zdrowie!

Menopauza to okres, kiedy w życiu kobiety pojawiają się liczne kłopotliwe dolegliwości. Nadmierna potliwość, napady gorąca czy też kłopoty ze spaniem. Nie ma na to wszystko z pewnością cudownego lekarstwa, jednak naukowcy są zgodni, że ruch pozwala łatwiej przechodzić liczne objawy przekwitania. Rekreacja ruchowa w dużym stopniu pomoże zapobiec zapadnięciu na takie choroby jak: osteoporoza czy cukrzyca, a także będzie pomocna w odchudzaniu lub w obniżaniu wysokiego ciśnienia. Badacze dowiedli, że regularny sport pomaga zwalczyć napady gorąca u Pań, aż o 50% oraz poprawia elastyczność całego ciała. Osoby ćwiczące regularnie nie mają też większych trudności z zasypianiem.

Spacer na lepszy nastrój

Kobiety, które weszły w okres menopauzy niestety nierzadko padają ofiarami gwałtownych burz hormonalnych, co się przekłada na zmiany nastrojów. O ile zwykło się mawiać, że kobieta zmienną jest, to kobieta w trakcie menopauzy jest istnym wulkanem emocji – od pozytywnych, do tych nieco mniej optymistycznych. Dlatego na wahania nastrojów poleca się szczególnie ruch fizyczny. W jego trakcie złe emocje zwyczajnie nas opuszczają.

Długi spacer czy przejażdżka rowerem to z pewnością jedno z dobrych rozwiązań. Bardzo modne stały się ostatnio tzw. kijki dzięki, którym można uprawić nordic walking. Dzięki takiej formie ruchu mamy gwarantowany znakomity relaks (marsz dostosowujemy przecież do naszych możliwości) i niezły trening m.in. dla naszego układu sercowo-naczyniowego.

Anna Konopka