Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza
Tematy

Nadmierne miesiączkowanie po 50. roku życia

13.06.2012

Komentarzy: 8

Nadmierne miesiączkowanie po 50. roku życia
Skończyłaś już 50. lat, a Twoja miesiączka, zamiast zanikać, stała się bardziej obfita niż zwykle? To może być oznaka zbliżającej się menopauzy.

Co może oznaczać nadmierna miesiączka?

Mimo iż statystycznie kobiety w Polsce zaczynają przechodzić menopauzę w wieku 45-51 lat, regularne miesiączkowanie po pięćdziesiątym roku życia nie jest niczym nadzwyczajnym. Krwawienie i owulacja mogą utrzymywać się nawet do 60. roku życia, wszystko zależy od predyspozycji organizmu i genów. Kiedy jednak zauważymy jakiekolwiek zaburzenia w miesiączkowaniu – także nagłe, nadmierne krwawienie – może to być oznaką zbliżającej się menopauzy. Nie wolno jednak bagatelizować tego symptomu, ponieważ to może także oznaczać pojawienie się innych zaburzeń, takich jak: nowotwór endometrium lub szyjki macicy, endometrioza, mięśniaki i polipy, zespół policystycznych jajników, guzy na jajnikach (wydzielające estrogeny), a także choroby tarczycy i zakażenia.

h2.Skąd się bierze nadmierne krwawienie?

W trakcie prawidłowej miesiączki kobieta traci około 100 ml krwi. Jeśli w ciągu danego cyklu miesięcznego krwawienie znacznie się zwiększy lub trwa dłużej niż zwykle, a taki stan utrzymuje się przez kolejne cykle, może dojść przede wszystkim do niedokrwistości, czyli anemii. Pojawia się wówczas osłabienie, duszność, przyspieszone tętno, ból głowy i znaczne zmęczenie.

U kobiet po pięćdziesiątym roku życia bardzo często do nadmiernego miesiączkowania przyczyniają się zaburzenia w funkcjonowaniu jajników, związane z niedoborem progesteronu. Może to być oznaką, że nadchodzi menopauza i wkrótce miesiączki zaczną zanikać. Dodatkowymi czynnikami, które na tym etapie wzmagają krwawienia, bardzo często są: przerost lub zapalenie błony śluzowej endometrium oraz mięśniaki.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Tu jest opisany mój przypadek, nadmierne krwawienia, dziki rozrost endometrium, krwotok ,operacja polipów.Lekarze ,żeby zapobiec krwotokom dali mi wkładkę z progesteronem, jednak działania uboczne progesteronu powodują ,że ciągle tylko bym spała i smuciła się.Wielokrotnie myślałam o wyjęciu tego zbiorniczka, ale lekarze mówią ,że jak wyjmę to wszystko powróci, a ja się boję krwotoków, a rozrost endometrium może prowadzić do nowotworu. Nie mam więc innego wyjścia.
  Ten komentarz był edytowany 2 raz(y)
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ile kobiet, tyle problemów. Każda z nas przechodzi lub będzie przechodziła menopauzę inaczej i w różnym wieku.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Takie obfite krwawienia mogą być często spowodowane jakąś chorobą.Są one bardzo kłopotliwe.Wiem z własnego doświadczenia jakie to uciążliwe.Ostatnio,dwa miesiące z rzędu miałam obfite krwawienia.To mnie już wykańczało
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Zawsze miałam obfite miesiączki, zdążyłam się już do nich przyzwyczaić . Teraz w okresie menopauzy są jakby bardziej skąpe. A niedługo pewnie ich ,w ogóle, nie będzie.
  Cóż taka kolej rzeczy.
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  I się ciesz Dulcynea, przynajmniej będziesz miała spokój z krwawieniami. Jak ja bym chciała mieć pewność, że już nigdy nie będę miała krwawienia.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Na szczęście jako młoda kobieta nie mam aż tak obfitego okresu. Nie wiem jak będzie po 5 hehe
 • ukeruse avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  A czy myślicie, że kobieta która ma 52 lata i już 2 lata temu miała uderzenia gorąca jeszcze miesiączkuje ? Chodzi o moją kuzynkę, trochę głupio się wprost o to zapytać.
 • elle@elle avatar napisał(a) miesiąc temu:
  ja tez nie wiem jak to bedzie po 50 tce ,raczej watpie w te obfitosc miesiaczki ,teraz jestem na hormonach i mam ledow skape plamienie
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab