Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Jakie wybrać leki na menopauzę?

22.07.2013

Komentarzy: 4

Jakie wybrać leki na menopauzę?
Dobór odpowiedniej terapii jest kluczowy przy łagodzeniu negatywnych skutków menopauzy. Zależy zarówno od stopnia nasilenia objawów u pacjentki, jej stylu życia oraz stanu zdrowia.

Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie kompleksowych badań (zwłaszcza cytologii, mammografii, morfologii) oraz konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ważne, aby odpowiednią suplementacją zainteresować się jeszcze przed zanikiem miesiączki (menopauzą), a już kiedy pojawią się pierwsze symptomy zachodzących w organizmie zmian hormonalnych (spadku poziomu estrogenów).

Leczenie menopauzy powinno rozpocząć się od profilaktyki – czyli od wprowadzenia odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i mikroelementy (zwłaszcza wapń i wit. D będące budulcami zdrowych kości), a ubogiej w kalorie, tłuszcze zwierzęce i używki. Należy pamiętać, że metabolizm po 40 roku życia gwałtownie spada. Jeżeli zaś chodzi o samo przyjmowanie leków – wszystko zależy od tego, jaki będzie przebieg menopauzy.

Przy łagodnych objawach wystarcza suplementacja, ziołowe leki, napary, kąpiele (często stosuje się tzw. „babcine receptury” – jak np. wyciągi z szałwii, drapacza lekarskiego, mniszka). Innym sposobem są naturalne leki hormonalne – fitoestrogeny, które naśladują działanie hormonów w organizmie. Są dostępne w aptekach bez recepty (i to zazwyczaj w kilkunastu odmianach, mogą zawierać izoflawony, lignany czy kumestany – substancje pochodzenia roślinnego, w większości występujące również w żywności).

Redakcja

Przeczytaj też:
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jest duży wybór leków hormonalnych, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem. Niestety jeśli lek jest źle tolerowany to jak słyszę od znajomych lekarze niechętnie szukają innego, odpowiedniego.
 • joannajoanna5 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  W aptece jest duży wybór różnych leków,suplementów.
  Każda kobieta muusi sma zdecydoować się jakie leki,jaka terapia będzie dla niej najlepsza.Najlepiej po konsultacji z ginekologiem
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Do leków podchodzę jak do jeża Z suplementów także korzystam sporadycznie i mam nadzieję, że taki stan potrwa jak najdłużej
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab