Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Hormony Anty-Müllera a menopauza

14.01.2013

Komentarzy: 5

Hormony Anty-Müllera a menopauza
Wiele kobiet zastanawia się ile zostało im czasu zanim wejdą w okres menopauzy. Doszukują się pierwszych objawów, z niepewnością patrzą w przyszłość. A gdyby tak istniał sposób na dokładne wyznaczenie momentu nadejścia klimakterium?

Po co się badać?

Niechętnie się o tym mówi, ale menopauza to nie tylko problem kobiet po 50-tym roku życia. Różnego rodzaju czynniki sprawiają, że coraz więcej młodych kobiet zaczyna mieć problem z przedwczesną menopauzą. Odkładają założenie rodziny i urodzenie dziecka na później myśląc, że mają na to czas – a natura nie chce czekać. Badanie AMH pozwoli kobiecie w każdym wieku określić dokładną płodność i oszacować czas, jaki będzie dla niej najlepszy na zaplanowanie dziecka. Natomiast Paniom, które zbliżają się do wieku menopauzalnego taka wiedza daje szansę na lepsze przygotowanie i podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych.

Normy poziomu AMH

•powyżej 3,0 ng/ml – wysoki poziom hormonu (może świadczyć o Zespole Policystycznych Jajników)
•powyżej 1,0 ng/ml – poziom prawidłowy
•poniżej 1,0 ng/ml – niski poziom (może świadczyć o menopauzie)

Regularne kontrolowanie poziomu AMH pozwoli w odpowiednim momencie wprowadzić właściwe leczenie farmakologiczne, np. dla poprawienia płodności i zajścia w ciążę lub w celu profilaktyki przeciwko negatywnym skutkom menopauzy (zapobiegania osteoporozie itp.).

Test płodności w aptekach?

Celem naukowców jest opracowanie prostego i skutecznego testu na menopauzę, który będzie ogólnodostępny w każdej aptece, podobnie jak test ciążowy. Każda kobieta będzie mogła samodzielnie sprawdzić swoją płodność i wyciągnąć wnioski do własnych celów. Szacuje się, że taki test może pojawić się w aptekach za około 10 lat. Na razie pozostają jedynie badania lekarskie.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mam dwie koleżanki, które mają już drugiego partnera i właśnie jedna z nich chciałaby uszczęśliwić swojego partnera dzieckiem, niestety obawia się że jest już za późno, taki test bardzo by jej pomógł! To bedzie przydatny test, ale pewnie odpowiednio drogi!
 • stazyz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Artykuł ciekawy, ale czy ja już tego gdzieś nie czytałam (chyba na naszym portalu jakiś czas temu?)?Jeżeli nie, to fajnie, że prowadzone są takie badania - chodzi mi o testy oczywiście...po co jeździć po Polsce i szukać poradni czy szpitala, jak można spokojnie wykonać test w domu...ale to dopiero za 10 lat. No cóż, my mamy czas, poczekamy
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Hmm! Za 10 lat, to u mnie chyba już będzie "pozamiatane". No, ale w sumie myślę, że takie testy mogą się jednak przydać
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To marzenie wielu kobiet aby samemu wykonać test spełni się...za 10 lat.To dobra wiadomość
 • sirena46 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mnie już ten problem nie dotyczy, ale dla młodszych kobiet, które chcą mieć dzieci jest to bardzo ważne
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab