Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza
Tematy

Duszności - przykry objaw menopauzy

18.03.2013

Komentarzy: 8

Duszności - przykry objaw menopauzy
Czy w czasie menopauzy mogą wystąpić napady duszności? Co je wywołuje i czy da się im zapobiec? Jak sobie poradzić, kiedy niespodziewanie pojawią się duszności menopauzalne?

Napad duszności

Twoja menopauza sprawia, że czasami czujesz się jak na karuzeli. Najpierw mocne uderzenie gorąca, za chwilę poczucie niepokoju (czasami wręcz atak paniki!), kołatanie serca i uczucie duszności. Do objawów występujących wspólnie z dusznościami można dodać uczucie ciężkości lub ból w klatce piersiowej, płytki oddech, problem z nabraniem powietrza lub zadyszkę i osłabienie organizmu. Wszystkie symptomy występują nagle, bez wyraźnego ostrzeżenia i nie da się ich przewidzieć.

Przyczyny duszności menopauzalnej

W trakcie menopauzy w organizmie dochodzi do bardzo dużych wahań hormonalnych. Poziom żeńskich hormonów – estrogenów i progesteronu – gwałtownie spada. W menopauzalnych napadach duszności kluczową rolę odgrywa progesteron. U kobiet normalnie miesiączkujących po owulacji hormon ten uspokaja organizm. W trakcie przekwitania owulacje i miesiączki stają się nieregularne.

Spadek progesteronu powoduje wahania nastroju, zwiększenie niepokoju i stany depresyjne. Do organizmu uwalnia się kortyzol (hormon stresu), który może powodować lęki, napady paniki, kołatanie serca i w konsekwencji doprowadza do wystąpienia duszności.

Zapobieganie dusznościom

Najlepszym sposobem na wyregulowanie zaburzeń hormonalnych a w konsekwencji pozbycie się nieprzyjemnych objawów jest przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej. Można próbować również naturalnych sposobów ustabilizowania organizmu.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • Inga avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Czy dobijam do menopauzy,trudno powiedzieć,bo niektóre objawy są jak złoto,ale duszności niestety mnie dopadają.Nikomu tego nie życzę,bo jest to uczucie nie do pozazdroszczenia.I nigdy nie wiem co mam ze sobą zrobić w takim momencie i niestety zawsze dopada mnie uczucie paniki.
 • dulcynea avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ostatnio mam od miesiąca duszności , wiązałam to z przebytą chorobą ,ale jak sobie poczytałam . To może moja duszność nie wiąże się z przebytą infekcja tylko z menopauzą ?!
 • Mindi avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Dużo jest dolegliwości związanych z menopauzą. Warto nauczyć się radzić sobie z objawami. Ale nie jest prosto przeciwdziałać bo jak unikać stresu, wysypiać się, nie męczyć i prowadzić spokojny tryb życia? Trzeba byłoby wyjechać na kilka lat do sanatorium... bo w normalnym życiu nie jest to możliwe.
 • stazyz avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  hihihihihihi Mindi Ty już sobie radzisz, albowiem masz ogromne poczucie humoru gratuluję Powolutku się da, ale trzeba powolutku... krok po kroku i nie należy się szarpać i walczyć na siłę... Ważne duże poczucie humoru jak u Mindi
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Trzeba zwalczać panikę i zatrzymywać oddech na te 5 sekund.Dla człowieka nie mogącego swobodnie oddychać to koszmar - przeszłam przez to. Lekarka doradziła mi ćwiczenie - trzeba usiąść i najpierw ręce w górę , potem nachylać głowę jak najbliżej kolan,a rękoma obejmować swoje ramiona ,wówczas żebra są najbardziej rozciągnięte -także drogi oddechowe .Po takim ćwiczeniu oddech musi się wyrównać.
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Jak tu się dobrze wysypiać, nie męczyć i prowadzić spokojny tryb życia? Oj! Przydałaby mi się druga doba do dyspozycji. Duszności miewam, ale zwalam je na astmę, która dopadła mnie kilka lat temu. Oddech stabilizuję aktywnością fizyczną. To naprawdę pomaga
 • sirena46 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Ja nie mam napadów duszności tylko uderzenia gorąca.Z tego co wyczytałam jest to okropny objaw menopauzy. W takich chwilach można żałować, że się nie jest mężczyzną, oni jednak pod tym względem mają lepiej
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Przyczyny duszności mogą być różne.I chorobowe,no i ...menopauza.Rady zawarte w artykule są dobre.Ale jak tu unikać stresu skoro codziennie są takie sytuacje stresowe.Mi napady duszności są całłkiem obce,nie mam ich.A to dzięki temu,że stosuję HTZ
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab