Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Allergoff banner górny w zakładce Menopauza
Tematy

Czy mogę zajść w ciążę podczas menopauzy?

05.05.2010

Komentarzy: 10

Czy mogę zajść w ciążę podczas menopauzy?
Menopauza powoduje bezpłodność fizjologiczną, gdyż czynność jajników wygasa. Jednak zupełnie inaczej jest w okresie przed menopauzalnym. Przed przekwitaniem kobieta miesiączkuje, a cykl nie jest regularny. Zajście w ciążę w późnym wieku jest możliwe i stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i dla dziecka.

Wzrasta prawdopodobieństwo, że dziecko z późnej ciąży urodzi się z zespołem Downa bądź będzie miało wadę genetyczną. Dlatego większą uwagę zwraca się do stylu życia kobiety i stanu jej zdrowia. Przeprowadza się szereg badań, które mają na celu wczesne wykrycie jakiejś wady genetycznej. Jednak badania nie mogą dać całkowitej gwarancji urodzenia zdrowego dziecka, tak jak w przypadku każdej ciąży okaże się to po porodzie. Ryzyko wad genetycznych zmniejsza się jeśli kobieta urodziła dziecko wcześniej, jeśli było zdrowe, a w obrębie rodziny nie wykazano przypadków wad genetycznych.

Kobieta około 40 roku życia, która zechce mieć dziecko powinna zwrócić większą uwagę na swój styl życia, zniwelować stres, rzucić palenie, nie forsować się i dużo odpoczywać. Wiele kobiet w tym wieku cierpi na nadciśnienie lub cukrzycę, czasem o tym nie wiedząc. Dlatego ważne jest kontrolowanie stanu swojego zdrowia, gdyż jakiekolwiek odstępstwa od normy (nadciśnienie, cukrzyca, astma, alergia) mogą wpłynąć na wystąpienie powikłań podczas ciąży i na późniejsze zdrowie dziecka. Po raz pierwszy badanie powinno się wykonać w 11-13 tygodniu ciąży, drugie w 18-24 tygodniu, trzecie zaś około 30 tygodnia.

Kanka

Przeczytaj też:
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Można zajść w ciążę przed menopauzą.Nie jest powiedziane ,że nie można.Dziecko zawsze powoduje w nas zmianę.Nie jest powiedziane,że nie można zajść w ciąże w czasie menopauzy.To jest fajnie jeśli można obdarzyć drugim życiem kogoś.
 • gwolska avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Oby tylko wystarczylo nam lat i sil na wychowanie dziecka.
 • okulary avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Okres przed menopauzą daje też możliwość urodzenie zdrowego potomka,ważna jest stała kontrola u ginekologa,odpowiedni tryb życia,dieta nie wolno się zbyt forsować i wskazówki podane w artykule.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Moja znajoma urodziła dziecko w wieku 42 lat.Dziecko jest zdrowe.
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mam nadzieję,że to dziecko koleżanki dziecko rozwija się dobrze.Moja ciocia też urodziła w wieku 39 lat i mój kuzyn jest zdrowy.Bardzo dobrze wygląda.Na szczęście jest zdrowy aż tryska humorem a to u nas rodzinne.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To właściwie znajoma mojej mamy.To było już dawno.Dzisiaj to dziecko już studiuje.Wszystko jest w porządku
 • Komentarz został usunięty
 • Emilly27k avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mówią,że takie dzieci są najlepsze.Dla mnie każde dziecko jest na szczęście najlepsze.Nie ma to dla mnie znaczenia czy urodzi się w takim czy w innym czasie, najważniejsze aby było zdrowe.
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  A mnie sie wydaje ze dojrzale kobiety z odchowanymi dziecmi maja tzw.syndrom opuszczonego gniazda i chcialayby ta pustke wypelnic nowy życiem ,to nie jest zly pomysl,jestesmy dojrzale,ustabilizowane ,mozna poswiecic sie dziecku
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mimo, że zajście w ciążę w późnym wieku stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla matki jak i dla dziecka, coraz więcej kobiet po 40-tce decyduje się na dziecko, a ich dzieci na szczęście przeważnie rodzą się zdrowe. I to jest piękne Myślę także, że starsze kobiety wykazują przy wychowaniu maleństwa więcej cierpliwości niż młode mamy
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab