zioła na menopauzę

Wśród środków na menopauzę znajdziemy nie tylko hormonalną terapię zastępczą. Również naturalne metody, dobrze radzą sobie z dokuczliwymi dolegliwościami. Zioła na menopauzę to doskonałe rozwiązanie dla kobiet. Które warto stosować?

Naturalny sposób na menopauzę

Menopauza kończy jeden z etapów życia kobiety a zaczyna nowy. Choć dochodzi do pewnych zmian w funkcjonowaniu organizmu, życie toczy się dalej. Dolegliwości związane z menopauzą potrafią być bardzo uciążliwe. Niepokojące sygnały, które daje organizm przekładają się na jakość i komfort codziennego życia. Przekwitanie następuje zwykle w okolicach 45-55 roku życia kobiety, co jest tylko umowne. Każdy organizm indywidualnie reaguje na zachodzące zmiany, więc kobiety mogą odczuwać różne dolegliwości. Dobrym sposobem ich łagodzenia są zioła. Naturalna moc roślin jest alternatywą dla popularnej hormonalnej terapii zastępczej. Które z ziół warto zastosować na menopauzę?

Źeń-szeń

Korzeń źeń-szenia jest bardzo znany w Chinach czy Korei, skąd się wywodzi. Odznacza się w szeroko pojętym ziołolecznictwie od stuleci. Roślina jest polecana szczególnie na chłodne miesiące. Zioło zawiera substancje, przypominające w swojej budowie i właściwościach estrogeny, dlatego jest zalecane kobietom w okresie menopauzy. Niweluje wahania nastrojów i łagodzi ból odczuwany w piersiach.

Melisa

Znamy melisę, jako środek uspokajający. Uprawia się ją na całym świecie. Melisa jest naturalnym lekiem na bezsenność i wszelkie stany lękowe. Podczas menopauzy, panie często mają problem z zasypianiem, więc zioło będzie idealne by temu zaradzić. Najczęściej możemy spotkać melisę w formie suszonej, stosowaną do ziołowych naparów.

Serdecznik

Serdecznik pospolity – zioło o wdzięcznej nazwie, które ma właściwości lecznicze. Roślina jest źródłem flawonoidów. Reguluje pracę serca i bóle brzucha. Stosowany w postaci naparu, na pewno pomoże na dolegliwości przekwitania.

Chmiel

szyszki chmieluSzyszki chmielu, wbrew pozorom, nadają się nie tylko do przygotowania złocistego napoju wyskokowego. Chmiel wykorzystywany jest także do produkcji leków. W połączeniu z kozłkiem lekarskim tworzy mieszkankę sprawdzającą się na problemy z zasypianiem czy nadpobudliwość. Ujarzmi nerwy i zapewni spokój w trudnych chwilach, związanych z menopauzą.

Katarzyna Antos