Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Test na menopauzę

02.01.2012

Komentarzy: 10

Test na menopauzę
Jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy wiedziały kiedy nadejdzie okres przekwitania? Czy umiałybyśmy lepiej przygotować siebie i najbliższych na nadchodzące zmiany? A może inaczej planowałybyśmy karierę, zakładanie rodziny i czas na rodzenie dzieci? Z pewnością każda kobieta na swój sposób wykorzystałaby takie informacje. Okazuje się, że nie jest to odległe marzenie – w aptekach już dziś można kupić specjalne testy na menopauzę!

Pragniemy mieć jak największy wpływ na nasze życie i dokładnie poznać swój organizm. Nie lubimy, kiedy coś nas zaskakuje i nie możemy przewidzieć przyszłości. Mając kontrolę łatwiej nam planować, czujemy się spokojniejsze i swobodniejsze. Dlatego też medycyna idzie wciąż w kierunku okiełznania „żywiołu”, jakim jest okres menopauzy w życiu kobiety. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnych pań, naukowcy starają się nie tylko walczyć z dolegliwościami przekwitania, ale przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie – kiedy nadejdzie menopauza?

Wyścig z czasem

W gruncie rzeczy nie chodzi o oszukiwanie natury ale o cenną informację: na jakim etapie znajduje się aktualnie mój organizm? Złośliwi stwierdzą – przecież każda z nas powinna doskonale naturalnie wyczuwać na jakim etapie swojego życia się znajduje. A jednak biorąc pod uwagę ogromną różnorodność genetyczną, choroby (również cywilizacyjne) oraz inne, niezależne czynniki, wiele kobiet zapada na wczesną lub nawet zdecydowanie przedwczesną menopauzę. Inne z kolei czekają długo na „swoją kolej”. Testy menopauzalne mogą zdecydowanie uprościć sprawę i pomóc wielu kobietom bez uciekania się do dużo droższych testów laboratoryjnych.

Gra hormonów

Oczywiście, najważniejszą rolę w całym procesie odgrywają hormony. To właśnie one są w stanie wskazać czy menopauza jest już blisko. Zespół międzynarodowych naukowców z Uniwersytetu w Michigan odkrył, że stężenie trzech najważniejszych hormonów: AMH, FSH oraz inhibiny B, pozwala dość dokładnie zaprognozować, kiedy kobieta wejdzie w okres przekwitania lub czy już nie zaczęła przechodzić menopauzy. Hormon AMH do pięciu lat przed klimakterium gwałtownie spada, natomiast zaczyna się podnosić poziom FSH. Monitorowanie stężenia hormonów oraz znajomość interpretacji wyników przynosi kobietom wymierne korzyści.

M. Witczak

Przeczytaj też:
 • summer avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  O, pamiętacie? Niedawno rozmawiałyśmy o tych testach. Ja miałam ostatnio robione badania hormonalne, także FSH - mam to w normie, czyli jestem tu z Wami "na wyrost" - póki co
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Doskonale pamiętam dyskusję na temat tego testu.Ułatwia on wielu kobietom podjęcie decyzji życiowych.
 • mejgosia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Mialam zamiar nabyc taki test na Allegro, ale jakoś do tego nie doszlo, ale teraz sobie go sprawie , bo znowu mi organizm trochę świruje! Fajnie że jest takie cosik!
 • filodendron avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Wszystkie moje przyjaciółki od lat mają menopauzę, zapytałam lekarza, co ze mną jest, że ja jej nie mam,odpowiedział,że niektóre kobiety nigdy jej nie mają, do bardzo póżnego wieku miesiączkują i nie są to wcale rzadkie przypadki.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  To tylko się cieszyć filodendronku.Ominie Cię wiele objawów z tym związanych
 • drobina avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  filodendron: I tak trzymać! Ja też sobie żartuję, że mnie meno nigdy nie dopadnie. Nie wiem tylko, czy to siła genów, czy perswazji. Tymczasem, żeby się jej nie dać, lecę na pływalnię. Hi!, hi!
 • Giulia avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Świetne podejście Drobina Mnie chyba jednak dopadło to meno, bo nic mi się nie chce. A może to przeziębienie.
  Chyba kupię ten test, ale co to zmieni w moim życiu??????
 • aseret avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Kiedyś przeczytałam, że na menopauzę trzeba mieć czas. Coś w tym jest. Ważna jest perswazja i nasze podejście do zycia.
 • migotka avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Cześć dziewczyny !
  Jestm właśnie po rozmowie z prowadzącym nie ginekologiem. Od 4 miesięcy doskwierały mi objawy uderzenia gorąca, co zrobiłam aby sobie pomóc? Kupiłam Climea forte Aflofarmu ... i nic się nie zmieniło, objawy jak były tak są nadal . Nie polecam Wam tych tabletek !!! Mało tego mój lekarz jasno wytłumaczył mi, że to nabijanie ludzi w butelke i że jak chcę złagodzić objawy menopauzy to tylko htz.
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  to wszystko jest naturalne i ja bardzo cenie i szanuje dojrzale kobiety ,zadbane,swiadome sowjego uroku osobistego ,dbjace o diete i ruch i jak widze taka babeczke na spacerze uprawiajaca biegi to nawet figure niektore maja ze dwudziestka sie chowa,tak wiec w kazdym wieku kobieta moze byc atrakcyjna
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner Zdrowaseniorka
FacebookTab