soja-na-objawy-menopauzy

Wiele kobiet poszukuje różnych środków alternatywnych dla hormonalnej terapii zastępczej. Jednym z nich jest bogata w naturalne fitohormony soja. Czy soja naprawdę jest tak skuteczna i może w pełni zastąpić HTZ?

Jak działa soja?

Nie wszystkie kobiety mogą w czasie menopauzy stosować HTZ. Niektóre panie wciąż boją się przyjmować hormonów i szukają różnych metod zastępczych w walce z objawami wypadowymi klimakterium.

Soja zawiera naturalne fitoestrogeny, czyli związki, które są podobne do żeńskich hormonów – estrogenów. Przyjmowanie preparatów sojowych wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną, reguluje poziom estrogenów i zapobiega występowaniu negatywnych objawów związanych z menopauzą. Największym atutem soi jest jej roślinne, w pełni naturalne pochodzenie. Preparaty z fitoestrogenami są bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych.

Efekt placebo?


Warto wiedzieć, że nie wszyscy naukowcy i lekarze są zgodni, co do zbawiennego działania soi na organizm kobiety. Przeprowadzone w tym zakresie badania nie są jednomyślne. Popularność soi jako leku na menopauzę zaczęła się wraz z odkryciem, że Azjatki, których dieta w dużej mierze opiera się na soi, bardzo dobrze znoszą okres klimakterium.

Wstępne badania potwierdzały skuteczność naturalnych fitohormonów. Jednak według najnowszych badań, wykonanych w przeciągu 5-ciu lat na próbie 250 kobiet w wieku menopauzalnym, wnioski nie są zadowalające: soja może działać na zasadzie efektu placebo.

M. Witczak