popularnosc-fitoestrogenow

W ostatnich czasach wzrastającą popularnością cieszą się fitoestrogeny. Te substancje wytwarzane przez rośliny swoją popularność zawdzięczają podobieństwu strukturalnemu do estrogenów.

W związku z tym, iż fitoestrogeny pod względem budowy przypominają żeńskie hormony płciowe, naukowcy doszli do wniosku, że mogą uzupełniać niedobór tych związków. Panie, które przechodzą menopauzę, często skarżą się na uciążliwe dolegliwości, tj. uderzenia gorąca, nadmierną potliwość czy huśtawkę nastrojów. Odpowiedzialność za uporczywe objawy przekwitania ponosi niski poziom estrogenów.

Fitoestrogeny – działanie

Z przeprowadzonych badań wynika, iż fitoestrogeny należą do grupy steroli. Te substancje wykazują działanie podobne do ludzkich estrogenów. W związku z tym, iż nie są one identyczne z żeńskimi hormonami płciowymi, nie zastąpią syntetycznych związków wykorzystywanych w tabletkach antykoncepcyjnych.

Łagodzenie objawów menopauzy

Fitoestrogenów wykazują powinowactwo do receptorów neuronów podwzgórza, toteż zmniejszają wydzielanie hormonu luteinizującego, który odpowiada za dokuczliwe uderzenia gorąca. Jednocześnie te specyficzne substancje roślinne łagodzą objawy neurowegetatywne, które towarzyszą przekwitaniu. Zaliczamy do nich zaburzenia snu, napadu płaczu czy bóle głowy. W tym miejscu warto podkreślić, iż fitoestrogeny charakteryzują się słabszym działaniem estrogennym niż żeńskie hormony płciowe.

Przemiany enzymatyczne fitoestrogenów

U kobiet, które spożywają suplementy diety na bazie fitoestrogenów, dochodzi do szeregu przemian enzymatycznych. Te z kolei przyczyniają się do przekształcenia substancji pochodzenia roślinnego w związki przypominające żeńskie hormony płciowe.

Irmina