Gdzie się przebadać? Cytologia Mammografia
Tematy

Objawy menopauzy

21.07.2011

Komentarzy: 3

Objawy menopauzy
To, że menopauza jest nieunikniona i jako naturalny etap naszego życia czeka każdą z nas jest oczywiste. Nie powinnyśmy się jej bać. Możesz przewidzieć, że nadchodzi… ¾ kobiet doświadcza objawów nadchodzącej menopauzy.

Czy to już menopauza?

Cechą, która bezsprzecznie identyfikuje menopauzę, jest zatrzymanie miesiączkowanie. Jednak, ustalenie czy kobieta już doświadczyła swojej ostatniej miesiączki bywa trudne, ponieważ cykl może stać się nieregularny, gdy zbliża się czas przekwitania.

Menopauza z definicji oznacza ostatnią miesiączkę, czyli samoistne i naturalne zatrzymanie miesiączkowania, po którym następuje zanik krwawień. Zwykle zdarza się to około 50. roku życia. Zanim to nastąpi, organizm przechodzi etap przygotowań.

Najczęstsze objawy menopauzy:

Klimakterium to moment w życiu kobiety, kiedy wchodzi ona w nowy etap rozwoju biologicznego. Procesowi temu towarzyszy szereg przemian fizjologicznych i psychicznych, o których jeszcze do niedawna mówiło się rzadko i półszeptem. Uderzenia gorąca, suchość pochwy, kłopoty z koncentracją czy obniżenie nastroju były bagatelizowane przez otoczenie lub przemilczane przez kobiety.

Wszystkiemu jak zwykle „winne” są hormony płciowe. To one są odpowiedzialne m.in. za rozwój narządów płciowych, piersi i kobiecej sylwetki czy regulację cyklu miesiączkowego. Spadek poziomu estrogenów w czasie menopauzy prowadzi do wielu reakcji w organizmie, także tych widocznych gołym okiem.

Objawy fizyczne przekwitania:

 • Uderzenia gorąca (uczucia gorąca na twarzy, karku i klatce piersiowej trwającej kilka minut; możesz również czuć się słabo, mieć mdłości lub wrażenie, że się mdleje)
 • Poty nocne
 • Palpitacje serca (mocno lub szybko bijące serce)
 • Trudności z zasypianiem
 • Bóle głowy
 • Częstsze oddawanie moczu
 • Nieprzyjemne uczucie podczas oddawania moczu
 • Nietrzymanie moczu

Zuzanna Górka

Przeczytaj też:
 • topik4433 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Artykuł krótki, ale na temat. Nadejście menopauzy może być całkiem niespodziewane. Mama znajomej zaczęła przekwitać w wieku 32 lat. Dobrze, że nie odkładała w czasie założenia rodziny i urodziła dwójkę dzieci jeszcze przed trzydziestką.
 • pati25 avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  Zgadza się.Menopauza może nadejśc nie wiadomo kiedy,niiezauwżalnie.Ja akurat w wieku 35 lat straciłam miesiączkę.Niespoddziewnie.Przez kilka lat brałam tabletki aby ją wywołac.Teraz w wieku 44 lat stosuję HTZ
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
 • elle@elle avatar napisał(a) jakiś czas temu:
  ja mam na razie 42 lata a objawy mysle ze u mnie kolo 50 roku zycia wystapia jak u mojej mamy
  Ten komentarz był edytowany 1 raz(y)
Dodaj komentarz
Przed dodaniem komentarza prosimy o lub rejestrację
Banner Higienaosobista
Banner konkursy na DK
FacebookTab