menopauza a seks

W obiegowej opinii menopauza to w życiu kobiety okres kończący życie seksualne. Wiele osób, w tym niejednokrotnie same kobiety jest przekonanych, że wtedy czas pożegnać się z seksem, że libido spadnie im do zera, że to już temat nie dla nich. Jest to jednak błędne i krzywdzące przekonanie, ponieważ jeśli ochota i zdrowie dopisuje, należy cieszyć się seksem przez długie lata.

 

Seks w czasie menopauzy

Menopauza jest szczególnym etapem w życiu kobiety, kiedy w ciele zachodzi wiele zmian. Są to zmiany zarówno wewnętrzne: zahamowanie pracy jajników, zwiększone ryzyko chorób serca i osteoporozy, suchość pochwy, jej skrócenie się, jak również zewnętrzne: tendencja do pojawiania się zmarszczek, pogorszenie stanu paznokci oraz włosów. Wszystko to nie jest bez znaczenia dla życia seksualnego. Wiele kobiet czuje się przez to coraz mniej atrakcyjnie, nie może pogodzić się z powolnym starzeniem się ciała, a to powoduje niechęć do zbliżeń, żeby partner nie widział zachodzących zmian.

Szczególnie znaczenie dla jakości życia seksualnego ma wpływ coraz mniejsza ilość estrogenu na pochwę. Nie jest ona odpowiednio nawilżona, co jest problemem, powodującym dyskomfort podczas stosunku płciowego, ból oraz częste infekcje, które dodatkowo zniechęcają. Skutkuje to rezygnacją z seksu albo ograniczaniem go do minimum, z przekonaniem, że „seks nie jest dla kobiet po 50-tce”, co oczywiście nie jest prawdą. Aby temu zaradzić warto stosować żele intymne oraz lubrykanty, które nie tylko nawilżą, lecz również urozmaicą zbliżenie.

Czy seks po 50-tce może być atrakcyjny?

Może się wydawać, o czym przekonują czasopisma, telewizja, Internet, że seks to domena ludzi młodych. Nic podobnego, seks w okresie menopauzy nadal może być ciekawy i przyjemny. Prowadzone badania pokazują nawet, że w tym czasie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy regularnie współżyją czerpią z seksu większe zadowolenie, niż wcześniej. Dużą rolę odgrywa świadomość, że stosunek nie jest już związany z możliwością zajścia w ciąże. Pozwala to cieszyć się seksem bez zabezpieczeń, eksperymentować oraz odkrywać ponownie swoje ciała.

Jeżeli jednak seks nie budzi już zadowolenia lub pojawia się długotrwały okres braku zainteresowania nim, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Zmniejszone libido jest częstym objawem menopauzy, lecz zazwyczaj w podniesieniu go pomaga dobrze dobrana hormonalna terapia zastępcza.

 

Kondycja psychiczna a seks w czasie menopauzy

Udane życie seksualne podczas menopauzy jest zależne również od stanu psychicznego kobiety. W tym okresie kobiety często są rozdrażnione i mają wahania nastroju, które mogą przechodzić nawet w stany depresyjne. Skutkują one niechęcią do własnego ciała, przechodzącego liczne przemiany. Jest to problem ściśle psychologiczny, który w zależności od natężenia może minąć wraz z przyjmowaniem tabletek hormonalnych zleconych przez ginekologa lub wymagać interwencji seksuologa. Pomoże on w rozpoznaniu przyczyny blokady seksualnej po 50-tce, która może leżeć zarówno w zmianach hormonalnych, jak w rutynie sypialnianej.

Karolina Skrzek