menopauza

Natura jest nieubłagana – prędzej, czy później, menopauza stanie się codziennością każdej kobiety. Ten niezwykle istotny etap w życiu płci pięknej jest od lat przedmiotem badań nie tylko biologów i psychologów, ale również badaczy kultury. Do jakich ciekawych wniosków doszli?

Europejki mają gorzej

Przeprowadzone na szeroką skalę badania międzykulturowe wykazują, że sposób przechodzenia menopauzy, choć identyczny pod względem biologicznym, jest różny w poszczególnych kulturach. Uzależniony jest nie tylko od diety czy genetyki, ale również od nastawienia kulturowego do kobiet w okresie menopauzy.

Badacze są zgodni co do jednego – białe kobiety z nurtu kultury wschodnio- i środkowoeuropejskiej (czyli również Amerykanki czy Australijki) czują się zdecydowanie gorzej, niż reszta świata. Częściej doświadczają nieprzyjemnych uderzeń gorąca, doświadczają niepokoju, obniżenia samooceny, depresji, problemów zdrowotnych. Czują się gorzej niż ich koleżanki z Ameryki Środkowej, Azji czy Afryki.

Naturalnie pierwszym przypuszczeniem badaczy było określenie różnicy w diecie i trybie życia kobiet w różnych kulturach. Poza oczywistym wnioskiem, że spożywanie większej ilości fitoestrogenów w postaci soi czy ziół wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną, problem nie doczekał się wyjaśnienia.

Co ciekawe, odkryto nawet, że białe kobiety w miastach przechodzą menopauzę stosunkowo lepiej, niż te mieszkające na wsi, a więc w potencjalnie zdrowszych warunkach! Nadal nie odpowiedziano na pytanie, dlaczego kobiety w różnych kulturach, które mają identyczny poziom hormonów, różnie odczuwają objawy menopauzy – i dlaczego Europejki czują się najgorzej.

Joanna Pastuszka-Roczek