menopauza u młodej kobiety

Przekwitanie kojarzone jest zwykle z kobietami ok. 50. roku życia. Jednak to, co opisane przez lekarzy, nie zawsze idealnie odzwierciedla się w praktyce. Menopauza u młodej kobiety to z pewnością szok i niedowierzanie. Czy to możliwe?

Menopauza – ale jak to?

Średni wiek okresu menopauzy u kobiety przypada na 45-55 rok życia. Menopauza jest bowiem naturalnym etapem starzenia się organizmu. Jednak współczesność zaskakuje i menopauza jest diagnozowana nawet u dwudziestolatek. Sytuacja nie do pomyślenia. Jak tak młoda dziewczyna może wejść w stan przekwitania? W końcu przed nią właśnie okres rozkwitu. Menopauza, która pojawia się przed 40. rokiem życia jest związana z zaburzeniem produkcji komórek jajowych oraz hormonów. Wiele czynników ma wpływ na takie zmiany, dlatego trudno określić grupę ryzyka tego schorzenia. Styl życia, palenie papierosów czy zbyt niska waga to również potencjalne czynniki, które mogą prowadzić do takiego zaburzenia. Nie tylko nadwaga wpływa bowiem na problemy z płodnością. Zbyt niska masa ciała również. Weźmy na przykład baletnice, które znajdują się w grupie kobiet, mających spore problemy z zajściem w ciążę. A jak wiemy, to zwykle młode kobiety.

Dodatkowo stosowana antykoncepcja może maskować objawy menopauzy. Po jej odstawieniu i próbie zajścia w ciążę będą z kolei nasilone i mogą zbudzić obawy młodej kobiety. Ato wszystko może być powodem zmniejszonej ilości hormonów – estrogenu i progesteronu. Ponadto, przedwczesna menopauza zwiększa ryzyko wielu innych problemów zdrowotnych, w tym chorób kości, nowotworów czy zaburzeń intymnych. A to z kolei nie tylko oddziałuje na samoocenę, ale inne aspekty fizyczne oraz psychiczne, w tym życie seksualne oraz cały proces starzenia się. Młoda kobieta, która dowiaduje się o menopauzie, może popaść w depresję.

Wyrok czy szansa na komfortowe życie i posiadanie potomstwa?

Menopauza dla tak młodej kobiety może wydawać się wyrokiem. W końcu te wszystkie objawy nie są przyjemne. Ale największym problemem jest zaburzenia pracy jajników, co wiąże się z problemem w przypadku zajścia w ciążę. Kobieta wchodząca w menopauzę traci tę możliwość. Brak możliwości posiadania dziecka jest dla dwudziestolatki wielkim ciosem. Jednak można zdiagnozować przedwczesną menopauzę. Za pomocą testów hormonalnych i genetycznych można rozpoznać, czy dana kobieta weszła w okres menopauzy.

Kobiety, które planują późne macierzyństwo mogą poddać się badaniom, które mogą wykluczyć taką diagnozę. Nie można zatrzymać tego procesu, choć może to kwestia odpowiednich badań i odkryć naukowych w przyszłości. Co do ciąży, ich odsetek w takich przypadkach jest niewielki. Jednak zawsze istnieje szansa zapłodnienia metodą in vitro czy przez zamrożenie komórek jajowych oraz nasienia, co można praktykować u pacjentek onkologicznych. Należy zaznaczyć, że u młodych kobiet z menopauzą, stosuje się leczenie poprawiające komfort życia.

menopauzaMenopauza u młodej kobiety to bez wątpienia zaskakująca nowina. Natura bywa nieprzewidywalna, zaś współczesna medycyna robi wszystko, by jak najskuteczniej pomóc, nawet w tak nietypowych przypadkach. Jedno jest pewne, warto dbać o swoje zdrowie i wykonywać badania kontrolne, zaś każdy niepokojący sygnał ze strony organizmu omawiać z lekarzem. Właściwa diagnostyka może odmienić nasze życie. A menopauza, i tak przyjdzie, z tym, że lepiej, jeśli pojawi się we właściwym czasie.

Katarzyna Antos