Menopauza.pl – nasz portal

menopauza-pl-nasz-portal

Menopauza to szczególny okres w życiu kobiety. Podobnie jak przy dojrzewaniu, gdy miałyśmy lat kilkanaście, nasz organizm przechodzi hormonalną metamorfozę. Reaguje na to zjawisko nie tylko nasze ciało, ale także emocje, które mogą być w tym szczególnym okresie rozchwiane, nawet przesadne. Jedno się tylko nie zmienia, jeśli tego nie chcemy – my same.

Wiek menopauzalny to czas, kiedy jajniki przestają produkować jajeczka, czyli nasze miesiączkowanie samoistnie się zatrzymuje. Następuje okres burzliwych przemian organizmu w dwóch sferach – biologii i psychologii. Kobieta w okresie okołomenopauzalnym jest narażona na wahania nastrojów, spowodowane zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Jest to naturalne, tak samo jak uderzenia gorąca, bezsenność, czy ogólne osłabienie organizmu. Jednak dzięki hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), właściwym ćwiczeniom i odżywianiu oraz profilaktyce zdrowotnej możemy wyraźnie złagodzić dyskomfort tego momentu „przejścia” w życiu kobiety.

Niestety, Polki cały czas wstydzą mówić się o klimakterium, dlatego wiele z nas wciąż nie do końca rozumie zjawiska przekwitania. Jako redakcja strony Menopauza.pl widzimy to także w naszej pracy. Dzwoniąc w różne miejsca, by zasięgnąć wiedzy źródłowej czy uatrakcyjnić nasz portal, spotykamy się z bardzo różnym przyjęciem ze strony rozmówców. Raz mamy do czynienia ze szczerą radością, że taki portal jak nasz powstał, dzięki czemu zyskujemy pomoc i zaangażowanie specjalistów z różnych dziedzin (w tym miejscu przeogromne podziękowania dla nich!) . Innym razem z kolei dotyka nas dystans, a nawet oburzenie. Zdarzyło się nam nawet, że znana aktorka po 50. roku życia odmówiła wywiadu, argumentując, że „menopauzy nie ma i nigdy mieć nie będzie”, co dobitnie świadczyło o stanie jej wiedzy na temat przekwitania.

A. Złotkowska

12 KOMENTARZE

  1. Dziękuje za wasz nadrzędny cel, czyli pokazanie, że menopauza to nie jednostka chorobowa! Z takimi reakcjami spotykam się wszędzie w pracy, w domu, ostatnio nawet w aptece. tak się zdenerwowałam na farmaceutkę ( młodziutką kobietę!), ze kazałam jej się doszkolić na Waszym portalu! Pozdrawiam, już łagodniej.

  2. Annastazjo czasem zdarza się ,że pracują w zawodzie osoby niedoszkolone torując miejsca innym zdolniejszym.Słusznie jej powiedziałaś.Na twoim miejscu tez bym zwróciła jej uwaga choć jest moją rówieśnicą.Ja nie wstydzę się wyrażać swoich emocji.Ja się nie zrażam pomimo mojego młodego wieku bo wiem ze za jakieś 25 lat będę miała menopauzę.Podchodzę do tego pozytywnie, nie zrażam się.Nie ominie mnie.Ważne jest aby być kochanym w tym czasie przez rodzinę i nie dawać po sobie,że mamy taki stan.Annastazjo ludzi ni da się zmienić są tylko ludźmi. Najważniejsze,że ty masz to menopauzy miłe podejście.Ja jestem tu nowa i jak na razie podoba mi się portal.

  3. Świetnie,że powstał taki portal jak Menopauza.pl.Wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć,a przede wszystkim,że menopauza to nie choroba,choć młodzi tak to pewnie widzą.A może myślą,że im to nie grozi.Super Annastazja,gratuluję odwagi,bo zwykle młode osoby są dzisiaj zwłaszcza bardzo wygadane i traktują starszych od siebie jak stwory z minionej epoki!!!

  4. Zupełnie przypadkiem trafiłam na Waszą – a właściwie teraz to już naszą, bo wsiąkłam na dobre – stronkę. Cieszę się ogromnie, bo wiele spraw, które do tej pory były dla mnie zupełnie nieznane stały się zrozumiałe. Jestem w początkowej fazie menopauzy i nie potrafiłam poradzić sobie z różnymi problemami tego okresu. Wiem, że to nieuniknione i wiem, że wiele kobiet przeżywa to głeboko traktując to jako początek starości. Ja, między innymi dzięki Wam wiem, że ten okres może być równie piękny jak całe nasze młode lata :)))

  5. Masz rację,cali,świetna strona.Jak już raz się tu zajrzy,to nie można się oderwać.Ja najbardziej cieszę się,że poruszane są tutaj tematy,o których właściwie się nie mówi.Mnie ten portal poleciła koleżanka i jestem jej za to bardzo wdzięczna.To fantastyczne,że coraz więcej pań i panów również,zagląda tutaj i odnajduje mnóstwo cennych informacji.

  6. Ja też się cieszę,że powstał taki portal gdzie można dużo sie dowiedzieć i zgadzam się,że menopauza to nie choroba.Wszystko trzeba przezwyciężyć i być optymistką będzie lżej wiem bo jestem już kobietą 59 letnią.Mam wiele zaburzeń emocjonalnno-horminalnych za sobą.Pozdrawaim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ