menopauza-na-slodko

Kochasz słodycze? Nie możesz sobie odmówić rozpływającej się w ustach czekolady czy domowego ciasta? Wiele z nas ma ten sam problem. Niestety zaspokojona ochota na coś słodkiego nie idzie w parze z łagodnym przebiegiem objawów menopauzy.

Jednym ze skutecznych sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych objawów menopauzy jest zdrowa i racjonalna dieta, w której koniecznie należy ograniczyć słodycze.

Nie wyobrażasz sobie obiadu bez obfitego deseru? Pomyśl o tym, aby tradycyjne słodycze zastąpić ich dużo zdrowszym odpowiednikiem. Jeżeli musisz codziennie zjeść coś słodkiego to skuś się na suszone owoce, orzechy, miód czy batoniki typu musli. Dostarczą Ci dawkę cukru o jaki domaga się Twój organizm, ale w zdrowszej wersji niż tradycyjne ciastka czy batony.

Często z wiekiem nasila się apetyt na słodycze, u wielu osób taka reakcja występuje podczas stresów. Nierzadko pochłania się słodycze podczas wilczego głodu, który pojawia się po zbyt długiej przerwie między posiłkami. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby jeść regularnie. Kiedy będziesz odżywiać swój organizm systematycznie i stopniowo, nie będziesz odczuwać głodu, który jest trudno opanować.

Zaparciom mówimy nie
W okresie okołomenopauzalnym najczęściej występującymi zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego są zaparcia. Mają na to wpływ zwyczaje żywieniowe oraz indywidualne funkcje motoryczne jelit. Najczęściej zaparcia są efektem spożywania żywności ubogiej w błonnik pokarmowy, a także niskiej aktywności fizycznej. Niestety, słodycze w sposób szczególny przyczyniają się do zaparć.

Zuzanna Górka