klimakterium

Klimakterium jest naturalnym stanem u każdej, dojrzałej kobiety, u której praca jajników powoli się kończy. Jednak przez wiele lat nie mówiono głośno o tym etapie życia, dlatego wokół niego narosło wiele mitów, które mogą okazać się krzywdzące. Zamiast w nie wierzyć, trzeba je zdementować, aby wiedzieć jak poradzić sobie z przekwitaniem, kiedy daje się we znaki.

 

Obawy przed menopauzą

Menopauza budzi w kobietach liczne obawy. Nie zawsze wiedzą, kiedy mogą się jej spodziewać, jakie objawy będą odczuwać ani jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo liczne nieprawdziwe informacje powodują, że kobiety nie traktują przekwitania jako naturalny etap, lecz jako wroga, który chce zabić ich młodość i kobiecość. Takie postrzeganie okresu, którego nie można uniknąć przyczynia się do braku wspierania go m.in. farmakologicznie.

Faktem jest, że menopauza jest procesem wciąż poddawanym badaniom, jednak już teraz można zdementować pewne mity, które narosły wokół niej i są niewątpliwie szkodliwe.

Mit pierwszy: czas pojawienia się menopauzy

Wielu paniom menopauza oraz związane z nią zmiany w organizmie i stopniowy zanik miesiączki kojarzą się z wiekiem +50. Według nich dopiero wtedy rozpoczynają się ewentualne zmiany, jednak jest to mit, który dzięki intensywnym badaniom lekarzy można obalić. Zmiany hormonalne zwiastujące menopauzę mogą pojawić się już po 40 roku życia, a okres ich intensyfikacji przypada na 45-55 rok życia. Jeżeli ma się predyspozycje genetyczne przekwitanie może rozpocząć się wcześniej, nawet w wieku 36 lat, co jednak wymaga bardzo szybkiej interwencji lekarskiej (może zwiastować przedwczesne przekwitanie).

Mit drugi: brak ochoty na seks

Kolejnym mitem, który może lec w gruzy jest powielane przekonanie, że kobiety w trakcie menopauzy i po jej przejściu nie mają ochoty na seks. Istotnie, w okresie wahań hormonalnych ochota na intymne zbliżenia może być mniejsza u niektórych kobiet, jednak nie jest to reguła. Wręcz przeciwnie, znaczna ilość kobiet, które już zakończyły miesiączkowanie korzysta z chęcią seksu, wiedząc że nie skończy się on ciążą. Problemem, który może przeszkadzać w intensywnym życiu seksualnym jest jedynie suchość pochwy zdarzająca się w czasie menopauzy. Jednak, aby poradzić sobie z nią wystarczy stosować zalecone przez lekarza preparaty.

Mit trzeci: na pewno przytyjesz

Duże obawy jeszcze przed menopauzą budzi w kobietach przekonanie, że wraz z jej początkiem i postępem znacznie przytyją. Owszem, w trakcie przekwitania zwiększa się skłonność do tycia, z uwagi na słabszą przemianę materii, jednak nie oznacza to, że nadmierne kilogramy na pewno się pojawią i że nie można ich kontrolować. Wystarczy jedynie dbać o prawidłową dietę, ograniczyć węglowodany i być aktywną fizycznie.

Mit czwarty: późna miesiączka, późna menopauza

Częstą błędną informacją jest również przekonanie, że im później rozpoczęło się miesiączkowanie, tym później przejdzie się menopauzę. Jest to pomyłka, gdyż wedle przeprowadzonych badan sytuacja jest odwrotna. Późna pierwsza miesiączka częściej wiąże się z wczesną menopauzą, chociaż nie stanowi to reguły.

Karolina Skrzek