menopauza-jak-i-co-leczyc

Proces przekwitania bywa dla kobiet źródłem różnego rodzaju dyskomfortu. Mogą mu towarzyszyć zarówno uciążliwe objawy natury fizjologicznej, ale i psychologiczne konsekwencje.

Oprócz tego podczas menopauzy kobiety stają się bardziej narażone na choroby – ponieważ spada ich gęstość kości, występuje większe ryzyko osteoporozy, natomiast wzrost cholesterolu i inne zmiany w organizmie mogą prowadzić do chorób serca czy udaru mózgu. Wszystko to w znaczący sposób odbija się na kondycji psychicznej kobiety.

Dlatego też ważnym jest, aby leczenie szkodliwych przejawów procesu przekwitania przebiegało w sposób kompleksowy.

Terapia powinna łączyć w sobie zarówno podawanie właściwych preparatów (czy to hormonalnych, czy o naturalnym pochodzeniu) jak i wsparcie psychologiczne ze strony osób bliskich, a jeśli to konieczne – również specjalistów.

Przyjmowane leki powinny być dostosowane do nasilenia negatywnych objawów. Przy łagodniejszym przebiegu wystarczają naturalne, ziołowe sposoby, wprowadzenie zdrowego sposobu odżywiania, regularne uzupełnianie poziomu mikroelementów (wapnia, potasu, magnezu oraz witamin A,E,D,C,B6 i B12). Można zdecydować się na przyjmowanie fitoestrogenów – występujących pod wieloma postaciami (w preparatach dostępnych bez recepty, ale także w produktach naturalnych, jak soja czy inne warzywa).

Zdarza się, że konieczne jest zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Ważne jednak, aby odpowiednio przygotować się do przyjmowania hormonów – zarówno od strony fizycznej (kompleksowe badania, konsultacje, dobór odpowiedniego sposobu i dawki) jak i psychicznej.

Redakcja