menopauza-czy-wypalenie-zawodowe

Obniżony nastrój, ciągłe zmęczenie, napady niepokoju, depresja i uczucie bezradności, a także liczne objawy somatyczne – czy to mogą być pierwsze objawy menopauzy? A może po prostu dopadło Cię wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe – objawy, przyczyny

Syndrom wypalenia zawodowego to coś więcej niż zmęczenie pracą i brak satysfakcji zawodowej. Do wypalenia zawodowego dochodzi, gdy we własnej pracy czujemy się jak w pułapce bez wyjścia. Do objawów należy także niechęć do pracy, która wcześniej dawała wiele satysfakcji, przemęczenie, apatia czy wybuchowość i nieradzenie sobie ze stresem. Wypalenie zawodowe jest spowodowane przepracowaniem, zawiedzionymi ambicjami zawodowymi oraz zbyt dużą ilością stresu.

Menopauza i wypalenie zawodowe – wspólne objawy

Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego są bardzo podobne do objawów menopauzy. Kiedy zauważasz u siebie zmianę temperamentu i zachowania, ciągłe uczucie zmęczenia, problemy ze snem, wewnętrzne poczucie pustki, spadki nastroju i stany depresyjne – to wcale nie muszą być oznaki przekwitania!

Czy to już menopauza – warto sprawdzić

Głównym objawem zbliżającej się menopauzy jest nieregularne miesiączkowanie, a następnie zatrzymanie krwawienia. Inne objawy są obligatoryjne i nie muszą świadczyć o zbliżającym się klimakterium. Aby mieć pewność warto wybrać się do lekarza i sprawdzić poziom hormonów oraz wykonać dodatkowe badania. Wyniki pokażą, czy objawy dotyczą nadchodzącej menopauzy, czy też przyczyny należy szukać gdzieś indziej. Niestety, nie ma badań, które mogłyby jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś cierpi na zespół wypalenia zawodowego. Zawsze jednak można wybrać się do psychologa i skonsultować swój stan.

Monika Witczak