menopauza a późna ciąża

Współcześnie, granica młodości bardzo się przesuwa. Jeszcze 20 lat temu, można było powiedzieć, że późne macierzyństwo zaczyna się po 30. Dzisiaj, coraz więcej kobiet rodzi swoje pierwsze dziecko po 40.

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy statystyki dotyczące średniego wieku, w którym Polki decydują się na dziecko – okazuje się, że średnio Polka rodzi swoje pierwsze dziecko w wieku 27-28 lat. Nie brakuje także mam, które decydują się na ciąże dopiero po 30. z powodów głównie zawodowych i finansowych. Wykazaliśmy także zalety późnego macierzyństwa, które oczywiści istnieją.
Jednak, bycie mamą po 40. niesie za sobą również wady, których nie da się ukryć.

Wady późnego macierzyństwa

  • Ryzyko wystąpienia wad genetycznych

Największym zagrożeniem dla późnych ciąż jest możliwość wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Najczęstszą z nich jest zespół Downa, a prawdopodobieństwo tej choroby wzrasta wraz z wiekiem matki, już po 35. rokiem życia. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać zalecane przez lekarza badania.

Warto jednak dodać, że pomimo większego ryzyka urodzenia dziecka z wadami, np. genetycznymi – nawet kobieta, która przekroczyła 40 lat ma aż 86% szans na urodzenie zdrowe dziecko.

  • Trudności z donoszeniem ciąży

Wynikają z obniżenia się poziomu hormonów sprzyjających jej prawidłowemu rozwojowi – progesteronu i estrogenu. Istnieje także większe zagrożenie poronieniem, z powodu ogólnie gorszego stanu zdrowia.

Zuzanna Górka