seks-czy-to-jeszcze-wypada

Czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie zawarte w tytule artykułu? Jeżeli tak, ten tekst jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Rozważmy zatem co właściwie oznacza, że czegoś „nie wypada” robić.

Wydaje Ci się, że o tym, co wypada, decydują inni? Skoro masz wątpliwości, czy Twoje postępowanie jest właściwe, widocznie jest to zależne od jakiegoś odgórnego schematu, który należy poznać i trzymać się go. Ale kto ten schemat ustala? Ktoś dla Ciebie znaczący? A może opinia społeczna? Otóż najczęściej jest to Twoje wyobrażenie, czyli interpretacja odgórnie panujących reguł. I jeśli w przypadku naszej dziennej aktywność uległość wobec umownego podziału na to, co wypada, a czego jest całkowicie akceptowalna, to w seksie zupełnie się nie sprawdza. Więcej, może prowadzić do zaburzeń seksualnych lub nieporozumień w związku.

Społeczeństwo a Twoja sypialnia

Kobiety submisywne, czyli cechujące się brakiem asertywności oraz chęcią podporządkowania się, będą respektować wszelkie społeczne normy bez sprzeciwu . Mają do tego absolutne prawo, albowiem zdarza się, że ostracyzm społeczny bywa dla kogoś dotkliwszy niż tęsknota za “zakazanym” przez opinie publiczną i media owocem. Takie osoby są często szczęśliwe, mogąc dokładnie wpasować się wielką, społeczną machinę. W sprawach seksu, jak zaznaczyliśmy, prawo to nie ma jednak zastosowania. Aktywność erotyczna jest bowiem najintymniejszą z naszych spraw i odbywa się wyłącznie między zaufanymi osobami, w zaciszu własnej sypialni. Tzw. osoby trzecie jak rodzina, bliscy czy opinia publiczna, nie są tutaj decydentami, o ile im na to nie pozwolimy. W sypialni o tym, co wypada lub nie wypada robić, decydujecie tylko Ty i Twój partner. Tu nie ostnieją żadne ograniczenia, również wiekowe.

Chcę, więc mogę!

Przekonania, którymi być może się kierujesz, podejmując tzw. „właściwe” decyzje dotyczące seksu, mogą wynikać z wielu źródeł: tradycyjnego wychowania, popkultury, lansującej model seksualności jako domeny młodych, indywidualnych kompleksów i wielu innych. Jednym z przekazów, jaki możesz odebrać, jest stereotyp, mówiący o tym, że seks w średnim i późnym okresie życia nie jest satysfakcjonujący, nie jest atrakcyjny, że powinno się go zaniechać, bo “w tym wieku nie wypada”. Wszelkie tego typu stereotypy, docierające do Ciebie z wielu stron, należy na bieżąco weryfikować i porównywać z własnymi potrzebami, pomysłami, marzeniami.

Joanna P.