Żylaki na nogach

Żylaki na nogach to poważny problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Gdy na nogach zaczynają robić się pajączki, świadczy to o nieprawidłowej pracy zastawek żylnych. Rozszerzone naczynka są jednym z pierwszych objawów zaburzeń krążenia i wymagają natychmiastowego wdrożenia odpowiedniego leczenia. Dowiedz się, co warto stosować na żylaki nóg.

Powstawanie żylaków – jak wygląda?

Zacznijmy od wyjaśnienia terminu „żylaki”, ponieważ nie każdy wie, co to jest. Są to poszerzone i wydłużone żyły powierzchniowe, które w dużym stopniu zaburzają prawidłowy przepływ krwi.

Krew trafiająca do nóg musi z powrotem wydostać się do serca. Pod wpływem uwarunkowań genetycznych, złych nawyków żywieniowych czy nieodpowiedniego stylu życia ściany żył i zastawki żylne tracą swą elastyczność, co skutkuje zaburzeniami przepływu krwi. Cofająca się i zalegająca w naczyniach krew rozpycha naczynia, co zmienia ich wygląd, a pod tworzą się nieestetyczne uwypuklenia. To właśnie żylaki.

Żylaki na nogach – leczenie

W walce z żylakami wykorzystuje się leczenie farmakologiczne, uciskowe i chirurgiczne. O doborze odpowiednich metod decyduje lekarz, uzależniając go od rozległości zmian, stopnia nasilenia objawów i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Leki na żylaki

Na ciężkie, bolące i opuchnięte nogi stosuje się Diosminex – produkt leczniczy zawierający zmikronizowaną diosminę, która wykazuje szerokie spektrum działania. Przede wszystkim przyspiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach. Dodatkowo poprawia napięcie ścian naczyń żylnych i wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie.

Rajstopy uciskowe

Na żylaki na nogach bardzo dobrze sprawdzają się również pończochy uciskowe (rajstopy przeciwżylakowe). Łagodzą one objawy i zapobiegają postępowi choroby.  Alternatywą dla nich są uciskowe podkolanówki.

Rajstopy uciskowe, tak samo jak i podkolanówki, mają różne stopnie ucisku, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Najlepiej zasięgnąć porady lekarza, fizjoterapeuty albo kogoś, kto się po prostu na tym zna, by dobrać pończochy stosownie do potrzeb. Duże znaczenie ma także wysokość, do jakiej konieczny jest ucisk, zależna od lokalizacji żylaka.

Leczenie chirurgiczne

Najczęściej stosowane leczenie zabiegowe to laserowe usuwanie pajączków. Jest to dość kosztowna metoda, która wymaga wykonania kilku zabiegów. Po laserowym leczeniu nie ma gwarancji, że zmiany nie pojawią się w nowym miejscu. Bardzo popularną metodą leczenia żylaków je też skleroterapia – polega na wstrzyknięciu substancji chemicznej do światła żyły, co powoduje jej zarośnięcie.

Leczenie operacyjne

U osób, u których występują silne dolegliwości bólowe związane z żylakami nóg utrudniające codzienne funkcjonowanie lub powikłania takie jak stany zapalne żylaków albo niegojące się owrzodzenie, konieczna jest operacja. Nie rozwiąże ona jednak problemu słabości ściany naczyń czy jakości zastawek o genetycznym podłożu, tak jak i nie uchroni przed powstawaniem nowych zmian w innym miejscu.

Domowe sposoby na żylaki

Z żylakami na nogachmożna walczyć także w naturalny sposób, przestrzegając określonych zaleceń. Jeśli masz predyspozycje do wystąpienia żylaków albo już na Twoich nogach pojawiły się nieestetyczne pajączki, zacznij działać od razu:

    • stosuj zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały,
    • bądź aktywny fizycznie, ale unikaj ćwiczeń siłowych, które mogą pogorszyć stan nóg,
    • staraj się nie nosić obcisłych ubrań i butów na obcasie,
    • unikaj gorących kąpieli, sauny i solarium,
    • jeśli w ciągu dnia dużo siedzisz, rób jak najczęstsze przerwy na poruszanie się,
    • podczas odpoczynku trzymaj stopy powyżej poziomu ud.