zacma

Zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu. Polega na zmętnieniu soczewki, co prowadzi do zaburzeń ostrości widzenia.

Dotyka przede wszystkim osób starszych, po 50 roku życia. Do powstania zaćmy mogą również przyczynić się choroby takie jak cukrzyca, tężyczka, choroby oka, a także przyjmowanie sterydów.
W przypadku zaćmy powstałej w wyniku starzenia się nie można określić sposobu jej zapobiegania. Jest to bowiem proces naturalny, zwłaszcza, jeśli oczy są przez długi czas narażone na różne czynniki zewnętrzne (np. promieniowanie UV). Pomoce mogą jednak okazać się witaminy C i E.

Najczęstszymi objawami zaćmy są: szybkie męczenie oczu, zamglone widzenie, problemy z widzeniem w jasnym świetle, zaburzenia ostrości widzenia w czasie prowadzenia samochodu nocą, zniekształcone widzenie przedmiotów. Jeśli występują takie objawy należy zgłosić się do lekarza.
Aby usunąć zaćmę najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne. Polegają one na usunięciu zmętnionej soczewki i natychmiastowym zastąpieniu jej sztuczną. Efekty są natychmiastowe. Czasami wykonuje się również tzw. fakoemulsyfikacje. Jest to zabieg, w czasie którego laserowo rozbija się zmętnioną masę. Po każdym z zabiegów należy regularnie kontrolować wzrok.

Zaćma jest chorobą zupełnie uleczalną, a zmiany jakie wywołuje odwracalne, jednak zupełnie nie leczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Anna Ś