Szkolenie BLS-AED

Właściciele mniejszych i większych przedsiębiorstw są coraz bardziej świadomi tego, że personel przeszkolony z pierwszej pomocy zwiększa poczucie bezpieczeństwa w firmie. W związku z tym przedsiębiorcy z roku na rok znacznie chętniej zapisują podwładnych na szkolenie BLS-AED. Czym charakteryzuje się kurs? Jakimi umiejętnościami może się pochwalić osoba po zakończeniu szkolenia?

 

Jak wybrać instytucję organizującą szkolenie?

Aktualnie na rynku jest wiele firm zajmujących się organizowaniem kursów z szeroko pojętej pierwszej pomocy, ale nie każda może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. W grupie zaufanych instytucji znajduje się Centrum Ratownictwa, które organizuje szkolenie AED w różnych miastach Polski już od ponad 15 lat. Zaletą tego rodzaju szkoleń jest fakt, że kurs AED może odbywać się w każdym miejscu wskazanym przez klienta, a poza możliwością zdobycia nowych kompetencji z zakresu BLS-AED, organizatorzy wydają certyfikat ukończenia szkolenia oraz umożliwiają dostęp do platformy e-learningowej i do ratowniczego systemu geolokalizacyjnego. Jednak zanim uczestnicy przystąpią do kursu, warto na wstępie wiedzieć, co to jest BLS.

Co to jest BLS?

Basic Life Support, czyli BLS, to podstawowe zabiegi resuscytacyjne pozwalające podtrzymać najważniejsze funkcje życiowe. W grupie tych zabiegów znajduje się utrzymanie drożności dróg oddechowych, podtrzymanie krążenia, działania w przypadku zadławienia się osoby poszkodowanej, ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji oraz rozpoznanie objawów zatrzymania przepływu krwi.

AED – co oznacza ten skrót?

Szkoleniom BLS towarzyszą zajęcia z obsługi AED. Co to takiego? Automated External Defibrillator, czyli Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator. Urządzenie odpowiedzialne jest za przywrócenie prawidłowej akcji serca, która może być zaburzona przez migotanie komór czy rozkojarzenie elektromechaniczne serca.

Zewnętrzny defibrylator coraz częściej pojawia się w miejscach charakteryzujących się dużymi skupiskami ludności, np. w centrach handlowych czy teatrach. Został zaprojektowany w taki sposób, by jego obsługi mogła się podjąć każda osoba. Urządzenie wydaje komendy głosowe i wizualne. Samodzielnie sprawdza stan serca osoby poszkodowanej, informuje o konieczności przeprowadzenia defibrylacji oraz wysyła impuls elektryczny po otrzymaniu zgody na podjęcie akcji ratunkowej.

Jak długo trwa kurs BLS-AED?

Standardowe szkolenie BLS-AED realizowane jest w ciągu jednego dnia w trakcie 8 godzin. Centrum Ratownictwa daje również możliwość uzupełnienia swojej wiedzy o techniki radzenia sobie z urazami i ten program realizowany jest w następnym dniu na szkoleniu trwającym 8 godzin. Dodatkowy dzień szkolenia obejmuje trzy symulowane akcje zagrożenia zdrowia.

Kto prowadzi szkolenie AED?

Szkoleniowcy to grupa specjalistów, która w swojej pracy codziennie styka się z sytuacjami zagrożenia życia i zdrowia. Ratownicy medyczni w sposób fachowy i rzetelny przekazują swoją wiedzę, którą zdobyli dzięki wieloletniej praktyce.

Szkolenie BLS – jakie umiejętności można zdobyć?

Szkolenie BLS-AED ma za zadanie uświadomić uczestnikom, jak należy prawidłowo wykonać kontrolę czynności życiowych u osoby poszkodowanej, skutecznie wezwać pomoc, ale także przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Podczas szkolenia wszystkie symulowane sytuacje są wiernie odtwarzane, a poszczególne techniki związane z ratowaniem życia wielokrotnie powtarzane. Metoda ta sprawia, że kursanci nabierają odpowiednich nawyków oraz pewności działania, dzięki czemu w prawdziwej niebezpiecznej sytuacji będą mogli pokonać strach i stres przed podjęciem akcji ratunkowej.