Andropauza Męska Strefa Problemy z prostatą

Leczenie prostaty – czyli męskie tabu

leczenie-prostaty-czyli-meskie-tabu

Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu, uświadamiając go sobie, popada w depresję. Niepotrzebnie!

Istnieje kilka metod, których zastosowanie może całkowicie wyleczyć dolegliwości pęcherza moczowego związane z przerostem gruczołu krokowego. Warto je więc poznać!

•ALFA-BLOKERY. Są to leki powodujące rozluźnienie mięśni gładkich gruczołu krokowego. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na cewkę moczową i część objawów zostaje całkowicie usunięta. Terapia powinna przynieść efekty w ciągu 1-2 tygodni. Jednak stosowanie tej terapii może wywołać zawroty głowy i omdlenia. Objawy te powinny ustąpić w trakcie dalszego przyjmowania leków. Alfa-blokery mogą również wywołać tzw. wytrysk wsteczny (nasienie podczas orgazmu cofa się do pęcherza moczowego). Objaw ten minie po odstawieniu leków. Nie terapii tego typu mężczyzną z niskim ciśnieniem tętniczym, ponieważ alfa-blokery mogą je znacznie zmniejszyć.

•INHIBITORY 5-ALFAREDUKTAZY. Hamują wpływ testosteronu na gruczoł prostaty i zmniejszają produkcję DHT (dihydrotestosteronu) odpowiedzialnego za przerost prostaty. W wyniku zastosowania tego leku objawy znacznie się zmniejszają w przeciągu 6-12 miesięcy. Mimo iż inhibitory zmniejszają ryzyko wystąpienia całkowitego zatrzymania moczu, ich efektem ubocznym jest znaczne zmniejszenie popędu seksualnego i zaburzenia erekcji. Objawy te mijają po przerwaniu terapii, jednak wiąże się to ponowieniem przerostu prostaty.

•PRZEZCEWKOWA RESEKCJA GRUCZOŁU KROKOWEGO (TURP). Jest to zabieg, który przeprowadza się najczęściej w łagodnym przeroście prostaty. Polega on na wycięciu środkowej części prostaty. Poprawa przepływu moczu następuje natychmiast po wykonaniu zabiegu, jednak przez kilka tygodni po operacji może pojawić się krew w moczu. Trwałym efektem ubocznym jest wytrysk wsteczny.

•PRZEZCEWKOWE NACIĘCIE GRUCZOŁU KROKOWEGO (TUIP). Zabieg ten stosowany jest rzadko. Polega na wykonaniu niewielkich nacięć pęcherza i prostaty, co powoduje zmniejszenie ucisku na cewkę i ułatwienie przepływu moczu. Podobnie jak w wypadku TURP może wystąpić trwały efekt uboczny w postaci wytrysku wstecznego.

Anna Ś

Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu, uświadamiając go sobie, popada w depresję. Niepotrzebnie!

•ADENOMEKTOMIA POZAŁONOWA. Jest ona przeprowadzana w wypadku dużego przerośnięcia prostaty. Polega na operacyjnym usunięciu środkowej części prostaty. Wycięty fragment gruczołu krokowego bada się w celu stwierdzenia, czy nie wystąpiły zmiany nowotworowe.

•IMPLANTY WEWNĄTRZCEWKOWE (STENTY). Są to małe metalowe zwoje wprowadzane do cewki moczowej w celu utrzymania jej ścian w rozwarciu. Istnieją dwa rodzaje stentów: czasowe i stałe. Najczęściej stosuje się implanty czasowe. Zabieg ten przeprowadzany jest u mężczyzn w złym stanie ogólnym, których nie można zakwalifikować do innych zabiegów operacyjnych.

•TERMOTERAPIA PRZEZCEWKOWA. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do cewki moczowej cewnika generującego mikrofale i ogrzaniu gruczołu krokowego w celu usunięcia części jego tkanki. Termoterapia nie przynosi tak dobrych efektów jak inne zabiegi i jest stosowana najczęściej u młodych mężczyzn.

•LASEROTERPAIA. Zabieg ten przeprowadza się w podobny sposób co termoterapię i przynosi podobne efekty. W wypadku laseroterapii może jednak wystąpić efekt uboczny w postaci wytrysku wstecznego.

Celem wszystkich wyżej wymienionych zabiegów jest zmniejszenie gruczołu krokowego i zwężenia cewki moczowej. Aby wybrać odpowiednią metodę leczenia, lekarz bierze pod uwagę takie czynniki jak wiek, nasilenie objawów, ogólny stan zdrowia. Jeśli objawy są łagodne, stosuje się leczenie farmakologiczne. Dopiero gdy taka ścieżka nie przyniesie efektów, stosuje się zabiegi operacyjne. Są one jednak ostatecznością.

Anna Ś

Komentarze (7)

wiktoria73

8 lat temu

wszystkie czynniki sprzyjające powstaniu prostaty, poza alkoholem, dotyczą większości mężczyzn, gdyż po pięćdziesiątce stają się leniwi i wygodni, niestety

pati25

8 lat temu

Panowie po prostu wstydzą się iśc z tym do lekarza.Dopiero jak jest naprawdę źle to się decydują na wizytę.Mój jeden wujek zmarł na raka prostaty.Miał problemy z oddawaniem moczu.Lekarze zrobili mu sztuczny pęcherz z jelita ale to nie pomogło.A drugi mój wujek też ma raka.

summer

8 lat temu

No, niestety, panowie najczęściej idą do lekarza, gdy już jest za późno. Stąd słynne powiedzenie, że kobieta choruje, a mężczyzna umiera. A to mężczyźni jednak chorują, tylko nie chcą o tym wiedzieć. Rozumiem ich, bo ja mam taką trochę męską psychikę;), jak tylko się dowiem, że coś mi może dolegać, to się strasznie chora od razu robię, dlatego unikam służby zdrowia, póki się daje!:)

bess22

8 lat temu

Mężczyzna nie rodzi dzieci,więc wydaje mu się,że problemy z „krokiem” go nie dotyczą.Nic błędnego kochani mężczyźni.Ta sfera Waszego życia istnieje i najlepiej będzie dla Was,jeżeli dotrze to do Waszej świadomości.

dulcynea

8 lat temu

Profilaktyka to niesłychanie wążna sprawa. Prostata to nie jest temat tabu ,tak samo jak nie jest nim rak sutka czy szyjki macicy. mężczyźni rozumieją już ,że badanie profilaktyczne gruczołu krokowego i tzw. PSA to ważne . Bo to pozwala nam na wczesne wykrywanie chorób.Dlatego pochwalam każdą akcję profilaktyczną prozdrowotną .cieszę się ,że korzystają z niej ci do których jest kierowana.
kiedyś mówiło się : że lepiej zapobiegać niż leczyć. tego się ,więc, trzymajmy.

Nieznajomy

9 lat temu

Drogie Panie, widzę że nie boicie się tabu. Powinniśmy brać z was przykład. Kolegom polecam profilaktykę, w celu uniknięcia tych przykrych zabiegów.

Zostaw komentarz