Leczenie prostaty – czyli męskie tabu

leczenie-prostaty-czyli-meskie-tabu

Mężczyźni niechętnie przyznają się do problemu z prostatą. Wielu, uświadamiając go sobie, popada w depresję. Niepotrzebnie!

Istnieje kilka metod, których zastosowanie może całkowicie wyleczyć dolegliwości pęcherza moczowego związane z przerostem gruczołu krokowego. Warto je więc poznać!

•ALFA-BLOKERY. Są to leki powodujące rozluźnienie mięśni gładkich gruczołu krokowego. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na cewkę moczową i część objawów zostaje całkowicie usunięta. Terapia powinna przynieść efekty w ciągu 1-2 tygodni. Jednak stosowanie tej terapii może wywołać zawroty głowy i omdlenia. Objawy te powinny ustąpić w trakcie dalszego przyjmowania leków. Alfa-blokery mogą również wywołać tzw. wytrysk wsteczny (nasienie podczas orgazmu cofa się do pęcherza moczowego). Objaw ten minie po odstawieniu leków. Nie terapii tego typu mężczyzną z niskim ciśnieniem tętniczym, ponieważ alfa-blokery mogą je znacznie zmniejszyć.

•INHIBITORY 5-ALFAREDUKTAZY. Hamują wpływ testosteronu na gruczoł prostaty i zmniejszają produkcję DHT (dihydrotestosteronu) odpowiedzialnego za przerost prostaty. W wyniku zastosowania tego leku objawy znacznie się zmniejszają w przeciągu 6-12 miesięcy. Mimo iż inhibitory zmniejszają ryzyko wystąpienia całkowitego zatrzymania moczu, ich efektem ubocznym jest znaczne zmniejszenie popędu seksualnego i zaburzenia erekcji. Objawy te mijają po przerwaniu terapii, jednak wiąże się to ponowieniem przerostu prostaty.

•PRZEZCEWKOWA RESEKCJA GRUCZOŁU KROKOWEGO (TURP). Jest to zabieg, który przeprowadza się najczęściej w łagodnym przeroście prostaty. Polega on na wycięciu środkowej części prostaty. Poprawa przepływu moczu następuje natychmiast po wykonaniu zabiegu, jednak przez kilka tygodni po operacji może pojawić się krew w moczu. Trwałym efektem ubocznym jest wytrysk wsteczny.

•PRZEZCEWKOWE NACIĘCIE GRUCZOŁU KROKOWEGO (TUIP). Zabieg ten stosowany jest rzadko. Polega na wykonaniu niewielkich nacięć pęcherza i prostaty, co powoduje zmniejszenie ucisku na cewkę i ułatwienie przepływu moczu. Podobnie jak w wypadku TURP może wystąpić trwały efekt uboczny w postaci wytrysku wstecznego.

Anna Ś

7 KOMENTARZE

  1. Profilaktyka to niesłychanie wążna sprawa. Prostata to nie jest temat tabu ,tak samo jak nie jest nim rak sutka czy szyjki macicy. mężczyźni rozumieją już ,że badanie profilaktyczne gruczołu krokowego i tzw. PSA to ważne . Bo to pozwala nam na wczesne wykrywanie chorób.Dlatego pochwalam każdą akcję profilaktyczną prozdrowotną .cieszę się ,że korzystają z niej ci do których jest kierowana.
    kiedyś mówiło się : że lepiej zapobiegać niż leczyć. tego się ,więc, trzymajmy.

  2. Mężczyzna nie rodzi dzieci,więc wydaje mu się,że problemy z „krokiem” go nie dotyczą.Nic błędnego kochani mężczyźni.Ta sfera Waszego życia istnieje i najlepiej będzie dla Was,jeżeli dotrze to do Waszej świadomości.

  3. No, niestety, panowie najczęściej idą do lekarza, gdy już jest za późno. Stąd słynne powiedzenie, że kobieta choruje, a mężczyzna umiera. A to mężczyźni jednak chorują, tylko nie chcą o tym wiedzieć. Rozumiem ich, bo ja mam taką trochę męską psychikę;), jak tylko się dowiem, że coś mi może dolegać, to się strasznie chora od razu robię, dlatego unikam służby zdrowia, póki się daje!:)

  4. Panowie po prostu wstydzą się iśc z tym do lekarza.Dopiero jak jest naprawdę źle to się decydują na wizytę.Mój jeden wujek zmarł na raka prostaty.Miał problemy z oddawaniem moczu.Lekarze zrobili mu sztuczny pęcherz z jelita ale to nie pomogło.A drugi mój wujek też ma raka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ