laserowe-usuwanie-brodawek-wirusowych

Brodawki wirusowe, choć niegroźne dla zdrowia, nie stanowią ozdoby dla cery. Wśród metod stosowanych do ich usuwania są również zabiegi z wykorzystaniem energii lasera.

Jak to usunąć?

Jest wiele możliwości usuwania brodawek wirusowych. Jednak podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć, jest konieczność poddania się zabiegowi usuwania brodawek. Czy to rzeczywiście konieczne? Zdecydowana większość lekarzy potwierdzi, że brodawki wirusowe należy usuwać jak najszybciej. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i dla pacjenta będą tylko przykre wizualnie – rzadko zdarzają się bolesne brodawki wirusowe, umiejscowione najczęściej na podeszwach stóp. Jednak usuwanie i leczenie brodawek to nie tylko ochrona samego siebie przed dalszym powstawaniem ich na skórze. To również zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się na innych.

Za powstawaniem brodawek wirusowych stoi wirus HPV – brodawczaka ludzkiego. Jest on wyjątkowo zjadliwy i niechętnie poddaje się leczeniu. Najczęściej wyczekuje w organizmie człowieka na najlepszy dla siebie moment, jakim jest osłabienie organizmu. To wtedy przystępuje do działania i „wykwita” na skórze. Każdy lekarz dermatolog ma swoją ulubioną metodę usuwania brodawek wirusowych. Do najczęściej stosowanych należą dwie skrajne metody – wymrażanie ciekłym azotem oraz wypalanie laserem. Umiejętnie przeprowadzone zabiegi w obu przypadkach gwarantują równą skuteczność.

Wypalanie laserem

Zabieg wypalania światłem lasera jest krótki i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. W przypadku dzieci często to wkłucie igły do podania znieczulenia jest najgorszym momentem, warto zatem rozważyć wcześniejsze lekkie znieczulenie za pomocą maści. Naświetlanie brodawki powoduje jej wypalenie i automatyczne zasklepienie okolicznych naczyń krwionośnych. Bardzo istotna jest precyzja podczas tego zabiegu, dlatego też rodzice dzieci muszą być szczególnie zaangażowani w uspokojenie swojej pociechy. U dorosłych, jeśli brodawki do usunięcia są płytko ukorzenione, nie musi być nawet konieczne znieczulenie.

Bezpośrednio po zabiegu, po zejściu znieczulenia, może być odczuwana niewielka bolesność. W miejscu brodawki pojawia się mały strupek. Miejsce naświetlania należy utrzymywać w czystości, konieczne może być również przemywanie ranki w celu odkażenia. Bardzo często wystarcza jeden zabieg do usunięcia całej brodawki. Może się jednak okazać, że konieczne będzie powtórzenie zabiegu. Ma to miejsce najczęściej w przypadku brodawek głębokich. Po zabiegu najczęściej nie pozostają blizny – zależy to jednak od wielkości usuwanej brodawki. Im większa ona była i im głębiej osadzona, tym większe prawdopodobieństwo, że wypalanie pozostawi niewielką bliznę.

Magdalena Walma