laserowa-korekcja-wad-wzroku

Aktywne życie bez okularów i soczewek kontaktowych daje wiele satysfakcji i zadowolenia. Lekarze udowodnili to już dwadzieścia lat temu, kiedy przeprowadzili pierwszą operację korekcji wzroku przy użyciu lasera. Od tamtej pory metoda ta jest wciąż udoskonalana i cieszy się ogromną popularnością.

Laserowa korekcja wad wzroku jest uznawana za jeden z bezpieczniejszych i najskuteczniejszych sposobów na całkowite wyleczenie problemów z widzeniem. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych metod zabieg jest zupełnie bezbolesny, trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga nawet pobytu w szpitalu. Po korekcie dobry wzrok powraca już po kilkunastu dniach, a ryzyko powikłań wynosi mniej niż 1%. Brzmi jak bajka? Niestety, laser nie leczy wszystkich wad wzroku i nie każdy może poddać się zabiegowi.

Dla kogo?

Korektę wykonuje się u osób między 21 a 55 rokiem życia. Wada wzroku musi być ustabilizowana i nie może się pogłębiać. Laserem nie operuje się starczowzroczności, czyli utraty ostrości widzenia związanej z wiekiem. Zabiegi wykonane u osób po 40-tym roku życia nie wykluczają konieczności używania okularów do czytania. Kwalifikacja do zabiegu jest uzależniona przede wszystkim od budowy oka, a konkretnie od grubości rogówki i promienia jej krzywizny. U około 40% pacjentów rogówka jest zbyt nieregularna, co uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu lub umożliwia tylko częściową poprawę wzroku. Innymi przeciwwskazaniami są niektóre choroby, m.in.: cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, osłabienie odporności organizmu, atopia, silne alergie, wszczepiony rozrusznik serca. Zabieg jest wykluczony w przypadku szeregu chorób okulistycznych, ciąży, karmienia piersią i stałego przyjmowania sterydów.

Jeśli się kwalifikujesz

Laserowa korekcja wzroku pozwala korygować wady krótkowzroczności do -10,0D, nadwzroczności do +6,0D i astygmatyzm do +5,0D. Przed zabiegiem przeprowadza się bardzo szczegółowe badania, które ostatecznie decydują o zakwalifikowaniu do zabiegu korekcyjnego. Sama operacja nie trwa długo, a bezpośrednia rekonwalescencja po niej może wynieść do kilkunastu dni. Trzeba wówczas oszczędzać oczy, nosić okulary z filtrem UV i używać specjalnych kropli, które dostaje się w klinice. W zależności od wybranej metody czasem konieczne jest noszenie przez kilka dni opatrunku lub leczniczych soczewek kontaktowych, które regenerują nabłonek rogówki. Naturalnie trzeba w tym okresie powstrzymać się od przemęczania oczu – wykluczyć siedzenie przed komputerem lub czytanie. Warto jednak poczekać tych kilka dni, bo efekty korekcji wzroku są naprawdę rewelacyjne. U większości pacjentów odnotowano całkowitą i trwałą poprawę wzroku.

Za komfort słono się płaci. Koszt laserowego zoperowania jednego oka to wydatek od 2000 nawet do 5000 zł, w zależności od preferowanej metody. Jednak tylko okularnicy mogą zrozumieć, że możliwość idealnego widzenia bez szkieł na oczach bywa czasem bezcenna.

Monika B.