ABC menopauzy Menopauza

Łagodzenie objawów menopauzy

lagodzenie-objawow-menopauzy

Życie kobiet dojrzałych XXI wieku w porównaniu z ich matkami i babciami bardzo się zmieniło. W wieku 50 lat ciągle jesteśmy aktywne zawodowo i ciekawe świata. Medycyna uwzględniła te zmiany i stworzyła sposoby na spowolnienia starzenia się kobiecych organizmów.

Kobiety, które zdecydują się na stosowanie hormonów powinny przede wszystkim zrobić odpowiednio wcześniej, tzn. zaraz po 40-tym roku życia. Daje im to gwarancję lepszego samopoczucia, lecz należy pamiętać o badaniach. Szczególnie ważne są mammografia, cytologia oraz sprawdzenie poziomu hormonów. Terapia hormonalna prowadzona pod okiem lekarza daje świetne efekty – kobiety nie odczuwają dyskomfortu tego okresu. Nie mają uderzeń gorąca, nie pocą się w nocy. Inne korzyści płynące z takiej terapii to poprawa zdolności intelektualnych, ochrona przed wieloma chorobami – osteoporozą i co najważniejsze – przed chorobami serca i naczyń krwionośnych.

Medycyna wprowadza powoli i w polskich realiach tzw. specjalizację przeciw starzeniu się. Ma to związek z faktem, że kobiety żyją dłużej oraz muszą być aktywne zarówno na polu rodzinnym, jak i zawodowym. Mówimy już dziś, że kobieta w wieku 50 lat, to kobieta w sile wieku! Terapie hormonalne mogą być prowadzone tak długo jak kobieta sobie tego życzy. Lekarz dobiera rodzaj terapii odpowiedni do potrzeb kobiety i jej oczekiwań, stanu zdrowia oraz wieku pacjentki – mówi specjalista z Scanmed Universum.

Gabriela Kózka

Życie kobiet dojrzałych XXI wieku w porównaniu z ich matkami i babciami bardzo się zmieniło. W wieku 50 lat ciągle jesteśmy aktywne zawodowo i ciekawe świata. Medycyna uwzględniła te zmiany i stworzyła sposoby na spowolnienia starzenia się kobiecych organizmów.

Terapia hormonalna

Terapia polegającą na cyklicznym przyjmowaniu estrogenów i progesteronu sprawia, że kobieta nawet po przekroczeniu progu menopauzy nadal ma regularne krwawienia. Kuracji tego typu nie powinno się jednak przedłużać w nieskończoność. To nie są miesiączki fizjologiczne. Kobieta już nie miesiączkuje, ale jej organizm dalej chronią regularnie przyjmowane hormony. Ich dawkę lekarz dobiera indywidualnie każdej pacjentce. Nawet paniom po sześćdziesiątce może zalecić odpowiednią dla ich wieku i stanu zdrowia suplementację hormonalną. Jest to całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety. Lekarz natomiast musi dopilnować, by pacjentka robiła regularne badania – mówi dr Anna Golka-Leszczyńska.

Czy istnieje profilaktyka menopauzy?

Menopauza to zjawisko, które wcześniej czy później dotknie każdą z nas. Jak ten okres będzie wyglądał zależy od całego życia kobiety, mówi dr Golka-Leszczyńska: powoli zaczyna w świadomości Polek pojawiać się to sformułowanie – profilaktyka menopauzy. Zjawisko dotyczy kobiet będących w wieku ok. 50 lat, lecz lata wcześniejsze mają kolosalne znaczenie. Bardzo ważne jest, by kobieta była aktywna fizycznie, by dbała o dietę i styl życia oraz o to, by nie mieć niedoborów wapnia oraz witamin. Znaczenie ma także ilość nasłonecznienia. Istotne są też badania poziomu hormonów – tylko wówczas można zacząć terapię hormonalną, która w początkowej fazie będzie dostarczała naprawdę małych ilości hormonów, które jednak będą miały ogromne znaczenie dla jej kondycji fizyczno-psychicznej.

Gabriela Kózka

Życie kobiet dojrzałych XXI wieku w porównaniu z ich matkami i babciami bardzo się zmieniło. W wieku 50 lat ciągle jesteśmy aktywne zawodowo i ciekawe świata. Medycyna uwzględniła te zmiany i stworzyła sposoby na spowolnienia starzenia się kobiecych organizmów.

Ważny jest okres okołomenopauzalny i skuteczna reakcja na ubytki hormonów w tym czasie. Wtedy tak naprawdę należy poczynić pierwsze kroki – rzetelną rozmowę z lekarzem ginekologiem na temat menopauzy. Ja nie zmuszam kobiet do stosowania terapii hormonalnej, lecz nakłaniam do zapoznania się z pozytywnymi skutkami takiej terapii. Sukcesem jest szczera rozmowa z pacjentką – poznanie jej kłopotów i obaw oraz oczekiwań wobec mojej pomocy.

Spadek produkcji estrogenów w naturalnym procesie nie jest zjawiskiem nagłym. Produkcja estrogenów spada w okresie tzw. perimenopauzy, czyli około 5-7 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączki. Ten czas powinnyśmy przeznaczyć na przygotowanie się na to, co nieuchronne, lecz co może przejść obok nas, nie burząc dotychczasowej radości z życia!

Przeczytaj także artykuł Menopauza w XXI wieku

Gabriela Kózka

Komentarze (12)

pati25

9 lat temu

Sposoby łagodzenia objawów menopauzy
-łyżeczkę dziurawca,pół łyżeczki melisy,pół łyżeczki męczennicy,szczyptę sproszkowanej lawendy zalej szklanką wrzątku.Zaparzaj pod przykryciem 15 minut.Przecedź.Pij rano i wieczorem po pół szklanki
-kąpiel
Garść szyszek chmielu i garść igliwia jałowca zalej litrem wrzątku.Zaparzaj 20 minut.Przecedź i wlej do wanny.Dodać 10 kropli olejku pomarańczowego.Bierz kąpiel minimum 20 minut

wandzi

9 lat temu

Ja od 2 lat jestem na HTZ. Uważam, że jak najbardziej każda terapia powinna być wybierana indywidualnie dla każdej kobiety. Mi menopauza bardzo doskwierała. Miałam straszne wahania nastrojów, ciągle byłam przygnębiona, myślałam że nic fajnego mnie w życiu już nie spotka. Mi na prawdę HTZ pomogła i moje małżeństwo jakby na nowo odżyło. Jestem częściej uśmiechnięta i teraz kiedy dzieci są już na swoim, mamy czas dla siebie. Oczywiście bałam się skutków ubocznych, chorób serca, wątroby i zakrzepicy. Lekarz powiedział o Harmonelli, która ma pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą, więc myślę, że moje zdrowie jest zabezpieczone.

elle@elle

10 lat temu

Menopauza to nasz naturalny zegar biologiczny i nie trzeba go opózniac ani z tym walczyć tylko podejsc naturalnie do sprawy,moja mama np.żadnych leków hormonalnych brać nie chciała bo ma żylaki i nie może ,ale też nie życzyła sobie fachowej lektury i bez problemów ten okres przeszła.

pati25

12 lat temu

By walczyć z uderzeniami gorąca i potami,pij codziennie przez 3-4 tygodnie po szklance naparu z szałwii-100 g liści szałwii
Przygotuj wywar–po 50 g kory dębu,liści mięty,lkiści szałwii,kory wierzby i ziela bukwicy
6-8 łyżeczek mieszanki zalej 2-3 litrami wody i gotuj przez 2-3 minuty.Zostaw na 20 minut do naciągnięcia i przecedź.Wlej wywar do wanny i kąp się 10-15 minut wieczorem

pati25

12 lat temu

Ja stosuję HTZ w postaci plasterków.Oczywiście miałam objawy:Luderzenia gorąca i problemy ze snem.Innych nie miałam.Objawy te były minimalne,nie bardzo dokuczliwe.Przy wizycie kontrolnej ginekolog sam mi zaproponował HTZ gdy powiedziałam,że nie mam miesiączki i mm niewielkie objawy menopauzy

ell@

12 lat temu

„Spadek produkcji estrogenów w naturalnym procesie nie jest zjawiskiem nagłym. Produkcja estrogenów spada w okresie tzw. perimenopauzy, czyli około 5-7 lat przed wystąpieniem ostatniej miesiączk”i.

W powyżej opisanej sytuacji jest czas, by właściwie przygotować się do tego trudnego okresu.
Gorzej, gdy produkcja estrogenów została nagle przerwana np. jakimś zabiegiem operacyjnym. Taka nagła zmiana – to dopiero ” ostra jazda”.

bess22

12 lat temu

Zdecydowanie się na zastosowanie HTZ to poważny krok.Należy tę decyzję podjąć razem z lekarzem,dostosowując terapię do indywidualnych potrzeb,po przeprowadzeniu niezbędnych badań.Pacjentka musi mieć 100% pewność,że jej to nie zaszkodzi.Ja wciąż waham się z podjęciem takiej decyzji,tym bardziej,że lekarz pozostawia ten problem w mojej gestii.

Małgorzata

12 lat temu

jiji59: czy mogę zapytać kiedy rozpoczęłaś terapię? czy faktycznie tak wcześnie, zaraz po 40 roku życia? z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Zostaw komentarz