Kobiece dolegliwości Zdrowie

Łagodne guzki w piersiach

łagodne zmiany w piersiach

Każda kobieta, która wykrywa guzki w piersiach, odczuwa silny niepokój i myśli o najgorszym. Tymczasem nie każda zmiana, jaka pojawia się w obrębie gruczołu sutkowego, jest nowotworem piersi.  Przedstawiamy najczęściej spotykane łagodne guzki w piersiach.

Łagodne zmiany w piersiach

Lekarze zachęcają do comiesięcznego samobadania piersi, ponieważ ten prosty sposób może ocalić nasze życie. Raka sutka nie należy lekceważyć, przy czym nie każdy guzek czy zgrubienie w piersiach oznacza najgorsze.  Podczas samobadania bardzo często wykrywamy łagodne zmiany w piersiach. Niektóre z nich mogą mieć podłoże hormonalne, a co za tym idzie ustąpić w  kolejnej fazie cyklu.

Zwapnienie piersi

Jak sama nazwa wskazuje, zmiany te powstają w wyniku odkładania się wapnia w obrębie piersi.  Zwapnienia piersi nie można wykryć podczas samobadania, ponieważ zmiany są tak małe, iż praktycznie niewyczuwalne. Do zdiagnozowania tej przypadłości  dochodzi wyłącznie podczas badania ultrasonograficznego piersi. Choć zwapnienie piersi w większości przypadków nie zagraża naszemu zdrowiu i życiu, należy regularnie wykonywać USG piersi, ponieważ  znane są przypadki,  gdy zwapnienia przyczyniały się do powstawania cyst i zatykania ujścia naczyń krwionośnych, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu.

Tłuszczaki

W przypadku tłuszczaków mamy do czynienia z łagodnymi nowotworami tkanki łącznej. Choć nie brzmi to zbyt przyjemnie, większość tłuszczaków jest całkowicie niegroźna.  Do ich pojawiania się dochodzi wskutek zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Tłuszczaki mogą być też spowodowane wcześniejszym urazem.  W większości przydatków interwencja chirurga jest całkowicie zbędna.  Tłuszczaki wycina się wówczas, gdy powodują one ból u pacjentki, a także wtedy, gdy kobiety dotknięte tą przypadłością życzą sobie tego ze względów estetycznych.

łagodne guzki w piersiach

Torbiele w piersiach

To zmiany, których nie należy się bać, co nie oznacza, że można je bagatelizować. Torbiele w piersiach pojawiają się na ogół u kobiet między 30. a 50. rokiem życia, jednak czasem stwierdza się je również u nastolatek.  Torbiel to nic innego jak mała cysta, która wewnątrz jest wypełniona płynem. W dotyku przypomina twardy guzek, który można przesuwać między palcami.

Kobiety, u których guzek w piersiach pojawił się nagle i w krótkim czasie znacząco powiększył swoje rozmiary, na ogół nie mają powodów do obaw. Nowotwory nie rozwijają się aż w takim tempie. Takie nagłe zmiany najczęściej mają łagodny charakter i wynikają ze zmian hormonalnych, jakie cyklicznie dokonują się w kobiecym organizmie.  Wprawdzie przyczyny powstawania torbieli do dziś stanowią przedmiot badań, jednak w większości ich obecność nie niesie ze sobą żadnych niebezpieczeństw.

Łagodne guzki w piersiach – gruczolakowłókniaki

Gruczolakowłókniaki mają sporo wspólnego z torbielami, są równie twarde i gładkie w dotyku.   Najczęściej pojawiają się u kobiet między 18. a 30. Rokiem życia.  Gruczolakowłókniaki znacznie różnią się rozmiarem, niektóre przypominają ziarenko grochu, a inne małą cytrynę.  Wprawdzie te łagodne guzki w piersiach nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentki, jednak wymagają uważnej obserwacji, ponieważ z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju zmian nowotworowych.  Do powstania gruczolakowłókniaków dochodzi wskutek zrostu tkanki gruczołowej i włóknistej.

Mastopatia

Podobnie jak w przypadku torbieli, nieznane są przyczyny mastopatii.  Niemniej wielu lekarzy łączy te zmiany z zaburzeniami hormonalnymi.  Do wystąpienia mastopatii prawdopodobnie mogą przyczynić się takie czynniki jak: nadmiar estrogenów w organizmie, hiperprolaktynemia oraz zaburzenia w pracy tarczycy.  Zmiany mastopatyczne na ogół diagnozuje się u kobiet między 35. a 50. rokiem życia.  Panie, u których występuje mastopatia, podczas samobadania piersi wyczuwają twarde, drobne guzki. Zmianom tym może towarzyszyć ból sutka, który szczególnie dokucza tuż przed menstruacją.

Nie wszystkie zmiany w piersiach są groźne, jednak każdy guzek wymaga szerszej diagnostyki. Gdy podczas samobadania zauważysz u siebie coś niepokojącego, zapisz się na wizytę do lekarza. Lepiej dmuchać na zimne.  Na szczęście nie każdy guzek w piersiach to rak, wiele z nich przyjmuje łagodny charakter i wymaga jedynie regularnej kontroli.

Marlena Skóra

Komentarze (6)

pati25

6 lat temu

Dużo rodzajów tych zmian.Warto samemu badać piersi i wykonywać badania usg i mammografię.Wcześnie wykryta jakaś zmiana,guzek może uratować nam zdrowie a nawet cenne życie.Dlatego nie zapominajmy o badaniach !

Tess

6 lat temu

Trzeba badać piersi i chodzić na badania. Dzięki takiej kontroli bliska osoba w mojej rodzinie żyje. Kochane koleżanki badajcie swoje piersi.

Mindi

6 lat temu

Temat zmian w piersiach powraca, przypomina to kobietom o samobadaniu piersi ale także o badaniach profilaktycznych, USG I mammografii. Powinnyśmy kontrolować swoje zdrowie aby nie zaniedbać pierwszego symptomu. Wtedy jest duża szansa na wyzdrowienie. Jeśli guzki czy ból okaże się nie groźny to bez obaw będziemy żyły.

sirena46

6 lat temu

Też mam torbiel, ale badam ją regularnie i na razie nic złego się nie dzieje.
Profilaktyka jednak jest bardzo potrzebna, bo możemy być pewne, że wszystko jest w porządku lub zapobiec chorobie 🙂

filodendron

6 lat temu

Byłam przerażona, gdy odkryto u mnie coś w piersi, zwłaszcza , że w poprzednim badaniu nic nie było. Musiałam mieć biopsję cienkoigłową, myślałam, że to jest strasznie bolesne badanie , ale dało radę wytrzymać . Myślałam ,że będzie gorzej. Okazało się, że to torbiel z płynem. Płyn usunięto i było od razu dobrze, bo prześwietlono mnie znowu parę razy.Nie każde „coś” w piersi musi być złe. Ale dobrze jest dbać o profilaktykę, bo nie dopuści sie w tem sposób do groźniejszych spraw.

dulcynea

6 lat temu

Ciekawy artykuł , latem ubiegłego roku , w trakcie badań okresowych moja pani ginekolog w badaniu usg” znalazła „mi torbiel i trochę nastraszyła.
Przeszłam przez dwa gabinety lekarzy onkologów kolejne usg, a potem wreszcie mammografię. I wreszcie okazało się że nic złego się nie dzieje.
A torbiele podobno ma większość kobiet. To mnie nieco uspokoiło.
Ale badajmy się kontrolujmy okresowo!

Zostaw komentarz