konserwanty-iii

Alergia to choroba cywilizacyjna. Z przeprowadzanych na świecie badań wynika, że ponad 600 mln ludzi na świecie cierpi na alergię pokarmową. Alergia ta wywołana jest między innymi konserwantami i środkami chemicznymi dodawanymi do produktów spożywczych. Rok rocznie coraz więcej osób zapada na alergie pokarmowe.

Alergia pokarmowa jest to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu na przyjmowane pokarmy lub związki dodawane do żywności.

To właśnie konserwanty stają się główną przyczyną alergii pokarmowych, które zajmują piąte miejsce pod względem częstości występowania, zaraz po chorobach nowotworowych, serca, układu oddechowego i AIDS. Nie wszyscy wiedzą, że ograniczenie spożywania produktów, które są nafaszerowane konserwantami może przeciwdziałać alergii bądź ją złagodzić.

Alergeny można podzielić na:

  • naturalne, obecne w białkach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na
  • sztuczne, obecne w dodatkach do żywności, takich jak barwniki, konserwanty i środki zagęszczające.

Alergia pokarmowa objawia się nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, zaparciami i biegunkami.
Aby pomóc sobie unikajmy konserwantów, a wtedy uchronimy się przed niepożądanymi reakcjami alergicznymi. Należy wystrzegać się wszelkiego rodzaju mrożonek i konserw jarzynowych, unikać wypieków z użyciem skórki z owoców cytrusowych. Unikajmy żywności wysoko przetworzonej, rynek jest na tyle bogaty w różne produkty, że bez problemu znajdziemy żywność wolną albo o niskiej zawartości konserwantów. Poniżej tabela przedstawiająca związki chemiczne znajdujące się w produktach spożywczych, które mogą wywołać alergie pokarmowe.

Numer Nazwa Występowanie
E-102 tartrazyna warzywa konserwowe, napoje i zupy w proszku, galaretki, dżemy, likiery owocowych, kasze, musztarda
E-123 barwnik likiery, wina, ikra rybia
E-124 barnik cukierki owocowe, budynie
E-210 benzoesan napoje gazowane, majonezy, marynaty, konserwy warzywne i owocowe, sałatki
E-211 benzoesan sodu napoje gazowane, majonezy, ketchupy, ser, marynaty
E-212 benzoesan potasu napoje bezalkoholowe aromatyzowane, musztarda, przetwory z krewetek, margaryna
E-214 ester kwasu p-hydroksybenzoesowego suszone przetwory mięsne, wyroby cukiernicze z wyjątkiem czekoladowych, żywność dietetyczna
E-230 bifenyl owoce cytrusowe
E-951 słodzik – aspartam produkty light, kakao rozpuszczalne, kawa rozpuszczalna, multiwitaminy, słodziki, guma do żucia, drinki, leki

O konserwantach czytaj w artykułach:

Konserwanty, cz. I
Konserwanty, cz. II

Kanka