nagroda-wedrowki-i-mysli-porucznika-stukulki

Twórczość Leopolda Tyrmanda wciąż budzi zainteresowanie czytelników, czego dowodzi liczba nadesłanych zgłoszeń. Nadeszła pora, aby wyłonić osoby, które zapoznają się z minipowieścią pt. Wędrówki i myśli porucznika Stukułki. Do kogo powędrują książki?

Wędrówki i myśli porucznika Stukułki stanowią fabularną całość niedokończonej minipowieści. Jej bohaterem jest Jan Franciszek Stukułka, który pracuje jako porucznik służby czynnej 305 pułku piechoty. Poznajemy go drugiego dnia wojny, kiedy to Polska stała początkowo natchnieniem świata, później zaś nieodzownym elementem popularnej gry pt. „co mam zrobić z tym fantem, który trzymam w ręku?”.

Podążamy za porucznikiem drogami kampanii wrześniowej i towarzyszymy mu, gdy decyduje się na działalność konspiracyjną. Czytelnik staje się współpasażerem Stukułki w podróży po okupowanej Polsce, od Warszawy przez Kraków po Wilno…

Powieść skłania czytelnika do refleksji, znajdziemy w niej celne obserwacje, anegdoty i opowiastki romansowe. Uważny obserwator z pewnością dostrzeże w twórczości Tyrmanda fragmenty jego biografii. Utwór kończy się w momencie, gdy główny bohater postanawia wyjechać do Niemiec, kierując się zasadą: „najciemniej pod latarnią”.

Jeśli chcesz poznać historię porucznika Stukułki, weź udział w naszym konkursie. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa MG mamy do rozdania 3 egzemplarze tej minipowieści. Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy udzielić prawidłowej odpowiedzi na poniższe pytanie.

Jakie utwory napisał Leopold Tyrmand? Wymień trzy.

Prawidłowa odpowiedź brzmi: Spod pióra Leopolda Tyrmanda wyszły takie utwory jak: “Dzienniki 1954”, “Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”, “Hotel Ansgar”, “Zły”, “Gorzki smak czekolady Lucullus”, “Filip”, “Życie towarzyskie i uczuciowe”, “Siedem dalekich rejsów”, “Pokój ludziom dobrej woli”.

Wędrówki i myśli porucznika Stukułki wędrują do:

  • ArletaBoj
  • Lanza
  • Ewelina_G

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Redakcja