gdy-babcia-nie-chce-widziec-wnuczki

Ciepło wspominasz chwile spędzone z babcią, wspólne pieczenie ciasta i dokarmianie kaczek. To właśnie dziadkowie zaszczepili w tobie zainteresowanie literaturą i miłość do zwierząt. Nie potrafisz zrozumieć, dlaczego matka męża nie chce utrzymywać kontaktów z wnuczką. Czy powinnaś z nią o tym porozmawiać?

Dziadkowie odgrywają niezwykle istotną rolę w życiu dzieci. W świadomości społecznej pokutuje przekonanie, że rodzice są od wychowywania, a babcie od rozpieszczenia. Przyzwyczailiśmy się, że dziadkowie uczestniczą w opiece nad naszymi pociechami. Problem pojawia się, gdy jeden z rodziców lub teściów ma inne plany. Nie każda babcia dobrze czuje się w roli niani, warto o tym pamiętać, zanim zaproponujemy jej całotygodniową opiekę nad maluchem. Dziadkowie mają prawo do własnego życia, nawet jeśli ich plany kolidują z oczekiwaniami dorosłych dzieci. O ile od babci nie można wymagać wcielenia się w postać niani, wszak nasze matki i teściowe często pozostają aktywne zawodowo, to niepokój powinien wzbudzić całkowity brak zainteresowania życiem wnuka.

Emigracja a relacje rodzinne

Twoja córka cały czas dopytuje o babcię, jej koleżanki często bawią się z dziadkami, a ona praktycznie ich nie widuje. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej, gdy mieszkamy z dala od krewnych. Coraz więcej Polaków wybiera życie na emigracji, co niesie ze sobą poważne konsekwencje. Osoby, które pracują za granicą, z rodzicami widują się zaledwie kilka razy w roku. Nic dziwnego, że ich dzieciom brakuje kontaktu z dziadkami. Nie wiesz, jak wytłumaczyć maluchowi jego sytuację? Wybierz szczerą rozmowę, jej przebieg dostosuj do wieku pociechy. Twoja córka z pewnością zrozumie, dlaczego widuje dziadków tylko w święta. Początkowo może towarzyszyć jej poczucie krzywdy, wszak inne dzieci mają lepiej, ale z czasem pogodzi się z myślą, że spotka się z babcią dopiero za kilka miesięcy.

Konflikty rodzinne

Dzieci najgorzej znoszą sytuację, gdy babcia mieszka nieopodal, a mimo to nie poświęca im uwagi. Czasem trudno zrozumieć zachowanie własnej matki. Dlaczego nie chce rozmawiać z wnuczką z przez telefon? Co złego mogło zrobić jej kilkuletnie dziecko? Nierzadko u źródeł złych relacji babci z wnuczką znajduje się konflikt z zięciem. Twoja matka nigdy nie pochwalała twojego związku, uważała, że mężczyzna, z którym chcesz dzielić życie, jest niewłaściwy? Niewykluczone, że swoją niechęć przerzuciła na waszą córkę. Za każdym razem, gdy na nią patrzy, przypomina sobie o zięciu, który nie spełnia jej oczekiwań. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozmowa może rozwiązać problem, ale warto wziąć pod uwagę zacietrzewienie swojej rodzicielki. Jeśli twoja matka przyzwyczaiła się, że jest nieomylna i do niej należy ostatnie zdanie, możesz nie przekonać jej do zmiany postępowania. Zdarza się, iż czas rozwiązuje problem. Z wiekiem spoglądamy na pewne sprawy z innej perspektywy i żałujemy podjętych decyzji. W związku z tym, iż twoja córka potrzebuje babci, warto podjąć się próby mediacji. Warto uświadomić matce, iż dziecko nie ponosi winy za błędy swoich rodziców. Nawet jeśli twój mąż naraził kiedyś teściową na utratę znacznej sumy pieniędzy, to wnuczka nie miała z tym nic wspólnego.

Irmina