jarmuż

Jarmuż to bliski krewniak kapusty, niestety, przez lata była niedoceniany i  pełnił jedynie funkcje dekoracyjne. Na szczęście to niepozorne warzywo powoli staje się popularne. To bardzo dobra wiadomość zważywszy na fakt, iż jarmuż zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca i nowotworów. Jakie właściwości odżywcze posiada?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, jarmuż stanowi odmianę kapusty. Warzywo to wyróżnia się długimi, pomarszczonymi liśćmi, które mogą przybierać odcienie zieleni, fioletu i brązu.  Jarmuż stanowi bogate źródło białka, błonnika, który reguluje perystaltykę jelit oraz witamin C i K, a także soli mineralnych, głównie wapnia i potasu.

Jarmuż – źródło antyoksydantów

Szczególnie cenną substancją, którą możemy dostarczyć organizmowi, jedząc jarmuż, jest sulforafan, czyli związek zaliczany do silnych antyoksydantów. Przeciwutleniacze zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, czyli reaktywnych cząstek, które mogą uszkadzać biomolekuły, w tym białka wchodzące w skład błon komórkowych i kwasy nukleinowe będące materiałem genetycznym. Sulforafan chroni przed namnażaniem komórek nowotworowych i tym samym  zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty, płuc i jelita grubego.  Niestety, ten cenny antyoksydant bardzo  łatwo można stracić podczas niewłaściwej obróbki kulinarnej. Aby straty sulforafanu były jak najmniejsze, jarmuż należy gotować na parze przez 3-4 minuty.

 jarmuż właściwości odżywcze

Dieta antynowotworowa – jak uchronić się przed rakiem piersi?

Jarmuż to prawdziwy sprzymierzeniec kobiet, bowiem zawiera indole, które ograniczają wydzielanie aktywnych estrogenów i tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi.  To niepozorne warzywo z rodziny kapustnych stanowi także źródło karotenoidów, czyli barwników nadających brunatne zabarwienie roślinom. Związki te chronią przed stresem oksydacyjnym, a tym samym wykazują działanie antynowotworowe.  Naukowcy zauważyli, iż osoby, które spożywają duże ilości karotenoidów, rzadziej chorują na raka jamy ustnej, krtani, przełyku i pęcherza moczowego.  Z pewnością zastanawiasz się, gdzie w zielonym jarmużu znajdują się karotenoidy? Otóż okazuje się, że chlorofil skutecznie maskuje ich obecność.

Jarmuż dostarcza także spore ilości witaminy K, która odgrywa kluczową rolę w procesach krzepnięcia krwi. Ponadto zmniejsza ryzyko rozwoju raka piersi, jajnika, okrężnicy i wątroby.  Naukowcy coraz bardziej skłaniają się ku hipotezie, iż niedobór witaminy K, zwiększa ryzyko pojawienia się komórek nowotworowych.

Jarmuż -bogactwo składników mineralnych

Jedząc jarmuż, dostarczamy swojemu organizmowi potas, który chroni przed rozwojem nadciśnienia i wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego.  Ta roślina kapustna zawiera też spore ilości wapnia, czyli pierwiastka odpowiedzialnego za mocne kości, skurcze mięśni i prawidłowe pompowanie krwi do wszystkich tkanek organizmu.

Jarmuż jest trzecim warzywem pod względem zawartości witaminy C. Więcej kwasu askorbinowego znajdziemy tylko w papryce i natce pietruszki.  Witamina C odpowiada za szczelność i elastyczność naczyń krwionośnych.

Jak zapobiec wrzodom?

Zawarty w jarmużu sulforafan nie tylko zapobiega powstawaniu wolnych rodników, ale też wykazuje działanie przeciwbakteryjne i eliminuje bakterie z gatunku Helicobacter pylori, które odpowiadają za rozwój wrzodów.

Jarmuż chroni także przed kurzą ślepotą, czyli chorobą wywołaną niedoborem witaminy A. Ta roślina kapustna zawiera bowiem beta-karoten, czyli związek będący prekursorem witaminy A. Wysokie spożycie beta-karotenu chroni nas przed problemami z widzeniem, które pojawiają się po zmroku.

Irmina Cieślik