ABC menopauzy Menopauza

Jak złagodzić objawy menopauzy?

jak-zlagodzic-objawy-menopauzy

Menopauza budzi negatywne skojarzenia. Choć przekwitanie jest wpisane w życie kobiety, czasem towarzyszą mu dokuczliwe objawy. W jaki sposób można uporać się z nadmierną potliwością, uderzeniami gorąca i ogólnym rozdrażnieniem?

Nadmierna potliwość – aspekt społeczny

Panie, które przechodzą menopauzę, często skarżą się na mokre plamy na ubraniach. Tego typu „niespodzianki” odbierają pewność siebie i sprawiają, że odczuwamy zażenowanie. Czasem problem jest tak nasilony, iż kobiety ograniczają swoje kontakty towarzyskie w obawie przed kompromitacją. Nadmierna potliwość nierzadko odbija się na ich życiu zawodowym. Nieustanne kontrolowanie stanu pach odbija się negatywnie na koncentracji.

Blokery i antyperspiranty

W związku z tym, iż nadmiernej potliwości towarzyszy ogromny dyskomfort, warto sięgnąć po środki ograniczające ten problem. Jeśli zwykłe antyperspiranty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto przyjrzeć się blokerom. Tego typu specyfiki charakteryzują się wysoką skutecznością, ale nie można ich nadużywać. Stosując blokery, należy przestrzegać zaleceń producenta. Jeśli istnieje taka możliwość, powinnyśmy systematycznie przemywać pachy mydłem i wodą. Antyperspiranty nakładamy na czystą, suchą skórę.

Fala gorąca

Uderzenia gorąca pojawiają się znienacka. Nagle czujemy pulsującą krew, twarz staje się rozpalona i zaczerwieniona. Uczucie gorąca zazwyczaj ustępuje po kilkunastu minutach. Warto jednak pamiętać, iż tego typu dolegliwości dezorganizują pracę i wprawiają nas w zakłopotanie. Żadna kobieta nie chce, aby jej otoczenie wiedziało, iż przechodzi menopauzę. Panie w okresie przekwitania często padają ofiarami kpin i złośliwości. Ich merytoryczną krytykę współpracownicy odbierają jako „nieuzasadnione czepialstwo” wywołane burzą hormonalną.

Ochłodzenie ciała

Jeśli uderzenią gorąca pojawiają się w biurze, warto skorzystać z łazienki. Przemycie twarzy zimną wodą, często łagodzi te nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli obawiamy się, że korzystając z tego rozwiązania, zniszczymy makijaż, możemy schłodzić nadgarstek.

Tekst sponsorowany

Menopauza budzi negatywne skojarzenia. Choć przekwitanie jest wpisane w życie kobiety, czasem towarzyszą mu dokuczliwe objawy. W jaki sposób można uporać się z nadmierną potliwością, uderzeniami gorąca i ogólnym rozdrażnieniem?

Zh2. mienne nastroje a kontakty towarzyskie

Kobiety, które przechodzą menopauzę, często borykają się z huśtawką nastrojów. Po kilkuminutowej euforii pojawia się przygnębienie i rozdrażnienie. Chwiejność uczuć odbija się negatywnie zarówno na otoczeniu, jak i na samej zainteresowanej. Panie, które odczuwają zdenerwowanie, często dają upust swoim emocjom, atakując bliskich. Później zmagają się ze smutkiem i poczuciem wstydu, ponieważ zdają sobie sprawę, iż postąpiły niewłaściwie.

Techniki relaksacyjne

Huśtawka nastrojów utrudnia normalne funkcjonowanie. Osoby, które pragną pozbyć się negatywnych emocji, powinny zapoznać się z technikami relaksacyjnymi. Świetne rezultaty przynoszą joga i medytacja. W związku z tym, iż aktywność fizyczna pozwala rozładować stres, osoby, które regularnie uprawiają jogging, rzadziej cierpią z powodu depresji. Jeśli nie lubisz biegać, możesz jeździć na rowerze albo grać w badmintona. Ruch sprzyja powstawaniu endorfin, zwanych też hormonami szczęścia.

Suplementy diety na bazie fitoestrogenów

Czasem objawy menopauzy są na tyle uciążliwe, iż uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Paniom, które cierpią z powodu uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości czy huśtawki nastrojów, z pomocą przychodzą suplementy diety na bazie fitoestrogenów. Te substancje pochodzenia roślinnego pod względem budowy przypominają estrogeny. Fitoestrogeny uzupełniają niedobór żeńskich hormonów płciowych i tym samym łagodzą uciążliwe objawy menopauzy.

Najwyższą aktywnością spośród poznanych do tej pory fitoestrogenów charakteryzuje się 8-prenynarygenina, którą znajdziemy w szyszkach chmielu. Chmiel, stosowany przede wszystkim w przemyśle browarniczym, wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, iż hamuje procesy utleniania, wskutek których powstają wolne rodniki. Chmiel pomaga przynosić ulgę kobietom w okresie menopauzy, które skarżą się na typowe oznaki charakterystyczne dla tego okresu życia: uderzenia gorąca, nadmierną potliwość i ogólne rozdrażnienie. Suplement diety Ligunin TermoStop zawiera zarówno ekstrakt z szyszek chmielu, jak i lignany, czyli fitoestrogeny wyodrębnione z siemienia lnianego.

Tekst sponsorowany

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

Są to dobre sposoby ,aby złagodzić objawy menopauzy.
Poszukałam innych sposobów
– Przy uderzeniach gorąca dobrze jest pić napary z szałwii lub mięty pieprzowej. Zalewamy czubatą łyżeczkę ziół szklanką wrzątku i parzymy je pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu pijemy napar letni, nie gorący. W suchości pochwy pomocny będzie olej z wiesiołka. Choć wybitnie gorzki w smaku, warto pić go 2 razy dziennie po pół łyżeczki. Na szczęście dostępny jest też w kapsułkach.
-olej dla suchej skóry
Problemy z suchością i wiotczeniem skóry rozwiąże picie 2 razy dziennie po pół łyżeczki oleju z ogórecznika (jest on również dostępny w formie kapsułek) oraz nacieranie ciała po kąpieli olejem z pestek winogron.
-zioła, które koją nerwy
By się wyciszyć, sięgnijmy po mieszankę ziołową, w skład której wchodzą: korzeń kozłka, dziurawiec, szyszki chmielu. Łyżkę stołową ziół zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 15 minut. Przecedzony napar pijemy 2 razy dziennie (w tym przed snem)
-zioła na nadciśnienie
W nadciśnieniu niezastąpiony będzie napar z kwiatostanów głogu i ziela serdecznika. Dwie czubate łyżki ziół zalewamy w termosie trzema szklankami wrzątku i parzymy 20 minut. Przecedzamy, przelewamy do termosu i pijemy 2–3 razy dziennie. Mieszanka obniża ciśnienie, ale także wyrównuje skurcz mięśnia sercowego i działa łagodnie uspokajająco.

Mindi

6 lat temu

Czytam te rady i przygotowuję się na walkę z „tą zmorą” kobiet. Miałam już gorsze chwile ale poprawił mi samopoczucie suplement diety z soją. Wiem, że kiedyś to nie wystarczy może i dlatego uczę się też innych sposobów.

mejgosia

6 lat temu

Walczę z tymi objawami już ok 4 lata i próbowałam wszystkiego! Jeśli chodzi o wybuchy to mi pomogło bardzo skupienie się na oddychaniu , jak czuję że zaraz wybuchnę, to przysiadam i zaczynam spokojnie oddychać przeponą, mam wrażenie ,że wybuch jest łagodniejszy! No i pomocne jest napicie się zimnej wody, jakby zagaszenie wybuchu od wewnątrz! Jednak nie każdemu to pomaga, ale spróbować warto!

stazyz

6 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł:) To prawda odpowiednia dieta, aktywność fizyczna zdziałają cuda, ale nieraz niezbędna jest dodatkowa pomoc. Wtedy sięgamy po suplementy;):-X

Zostaw komentarz