Alternatywna medycyna Natura i eko

Jak zbierać zioła?

jak-zbierac-ziola

O północy, w środku lasu, czy z samego rana, w przydomowym ogródku? Kiedy i jak właściwie zbierać zioła, aby zachowały swoją naturalną moc?

Nie takie zioła straszne

Nie trzeba wybierać się do lasu w trakcie pełni księżyca, aby cieszyć się dobrodziejstwem świeżych ziół. Ich zbiórka i przechowywanie jest dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy mieć przydomowy ogródek lub zasadzić je w dużych doniczkach na parapecie w kuchni. Nasiona można kupić w sklepach zielarskich. Dla doświadczonych zbieraczy, którzy są obeznani z wyglądem, zapachem i porami kwitnienia ziół, wyprawa do lasu nie będzie stanowiła problemu. Jednak początkującym zielarzom takie praktyki raczej się odradza.

Kiedy zbierać zioła?

Nie wszystkie zioła zbiera się w tym samym czasie. Kwiatostany najczęściej zbieramy w momencie kwitnienia, natomiast liście jeszcze przed okresem kwitnienia. Owoce i nasiona są gotowe do zbiorów, gdy są dojrzałe. Korzenie wykopuje się z ziemi późną jesienią lub wczesną wiosną. Warto zaopatrzyć się w zielnik, w którym znajdziemy wszystkie informacje o interesujących nas ziołach, m.in. pory kwitnienia. W ten sposób łatwo nauczyć się etapów życia rośliny.

W jaki sposób zbierać zioła?

Zioła, które służą nam w kuchni, można zbierać przez cały czas, dopóki roślina jest zielona – najlepiej bezpośrednio dodawać je do potraw, wówczas są najbardziej wartościowe. Natomiast inne zioła należy zbierać w suche, słoneczne dni, po wyschnięciu rosy. Potrzebny jest do tego wyłącznie ostry nożyk lub sekator i kosz. Trzeba wybierać tylko rośliny świeże i zdrowe. Ziół nie wyrywamy, ale ścinamy, warto też zostawić część pędów, aby roślina mogła dalej swobodnie rosnąć.

M. Witczak

O północy, w środku lasu, czy z samego rana, w przydomowym ogródku? Kiedy i jak właściwie zbierać zioła, aby zachowały swoją naturalną moc?

Suszenie i przechowywanie ziół

Rośliny powinny być suche już w trakcie zbierania, ale tuż po zbiorach należy zacząć je suszyć, aby dłużej się utrzymały. Można to zrobić tradycyjnie, w przewiewnym i ciepłym pomieszczeniu lub też w suszarce elektrycznej. Po wysuszeniu nie wolno przechowywać ziół w torebkach foliowych, ponieważ szybko zaczną gnić. Najlepiej włożyć je do szczelnych słoików lub papierowych worków i przechowywać w temperaturze pokojowej. Zioła można również zamrozić w specjalnych woreczkach do żywności.

Zamiast kupować zioła i przyprawy, warto samodzielnie posadzić i zebrać własne. Przyniesie to bardzo wiele satysfakcji, a także pożytku. A świeże zioła na kuchennym parapecie dodadzą kuchni uroku!

M. Witczak

Komentarze (9)

babka

9 lat temu

Nie zbieram ziół bo nie znam się na nich i nie mam gdzie tego robić. Podejrzewam, że gdybym miała to i tak kupowałabym w aptece albo sklepie zielarskim bo jestem po prostu wygodna, niestety. Nie przepadam za ziołami. Pije jak muszę. Jedynie kocham miętę.

drobina

9 lat temu

Za szałwią nie przepadam, ale mam piękną miętę w tym roku. Na mojej działce nie brakuje też bazylii, wiesiołka i lubczyku.

Danusiate

9 lat temu

Ja też lubię zioła, ale jakoś rzadko zdarza mi się je zbierać – zwykle kupuję w aptece. Chyba jest to kwestia braku odpowiedniego miejsca – bo w mieście bez sensu, a gdy wyjezdżam gdzieś, gdzie powietrze jest w miarę czyste, to delektuję się wędrówkami i nie myślę o zbieraniu ziół 🙂 Ale może w tym roku, jak bedę na urlopie, jednak rozejrzę sie za jakąś miętą albo szałwią 🙂

pati25

10 lat temu

Każda z nas korzysta z ziół Często kupujemy je w aptece albo w sklepach zielarskich.Najlepiej by było samemu pozbierać zioła.Tylko nie każdy ma tę możliwość.A poza tym trzeba na tym się znać,wiedzieć jakie zioła kiedy zbierać

filodendron

10 lat temu

Ja też zioła kupuję w aptece,tak naprawdę to nie mam możliwości, bo gdzie ja te zioła w centrum znajdę -tylko w sklepach.

nowa

10 lat temu

Ja też idę na łatwiznę i zioła kupuję w aptece .Nie znam się na nich a szkoda, bo jakby się dobrze rozejrzeć wokół to są one wszędzie, prawdą jest jednak ,że są skażone cywilizacją.

dulcynea

10 lat temu

Lubię zioła i często po nie sięgam . Ale zbieranie ziół u mnie odpada. Po prostu nie ma gdzie , ja pamiętam jak moja babcia zbierała zioła . Ale mieszkała na wsi daleko od wszelkich dróg . A dziś? Kiedyś na wiosnę zbierałam pokrzywę , latem kwiaty lipy, czarny bez. Teraz wokół mnie mnie ma miejsc nietkniętych „cywilizacją” . Ja wierzę ,że zioła kupowane w aptece czy sklepie zielarskim pochodzą z dziewiczo czystych terenów. Istnieją takie jeszcze?

memorka

10 lat temu

Do zbierania i suszenia ziół trzeba mieć jednak trochę cierpliwości i smykałki oraz dużo czasu. Lubię leczyć niewielkie dolegliwości ziołami, ale kupuję je w aptece, albo w sklepie zielarskim. Zapewne takie zioła zebrane i ususzone przez nas samych są lepsze, podobnie jak z ugotowaną potrawą, która przewyższa kupne gotowce. Wiemy, co i gdzie zbieramy i jak to przechowaliśmy.

Zostaw komentarz