Alternatywna medycyna Natura i eko

Jak zbierać zioła?

jak-zbierac-ziola

O północy, w środku lasu, czy z samego rana, w przydomowym ogródku? Kiedy i jak właściwie zbierać zioła, aby zachowały swoją naturalną moc?

Nie takie zioła straszne

Nie trzeba wybierać się do lasu w trakcie pełni księżyca, aby cieszyć się dobrodziejstwem świeżych ziół. Ich zbiórka i przechowywanie jest dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy mieć przydomowy ogródek lub zasadzić je w dużych doniczkach na parapecie w kuchni. Nasiona można kupić w sklepach zielarskich. Dla doświadczonych zbieraczy, którzy są obeznani z wyglądem, zapachem i porami kwitnienia ziół, wyprawa do lasu nie będzie stanowiła problemu. Jednak początkującym zielarzom takie praktyki raczej się odradza.

Kiedy zbierać zioła?

Nie wszystkie zioła zbiera się w tym samym czasie. Kwiatostany najczęściej zbieramy w momencie kwitnienia, natomiast liście jeszcze przed okresem kwitnienia. Owoce i nasiona są gotowe do zbiorów, gdy są dojrzałe. Korzenie wykopuje się z ziemi późną jesienią lub wczesną wiosną. Warto zaopatrzyć się w zielnik, w którym znajdziemy wszystkie informacje o interesujących nas ziołach, m.in. pory kwitnienia. W ten sposób łatwo nauczyć się etapów życia rośliny.

W jaki sposób zbierać zioła?

Zioła, które służą nam w kuchni, można zbierać przez cały czas, dopóki roślina jest zielona – najlepiej bezpośrednio dodawać je do potraw, wówczas są najbardziej wartościowe. Natomiast inne zioła należy zbierać w suche, słoneczne dni, po wyschnięciu rosy. Potrzebny jest do tego wyłącznie ostry nożyk lub sekator i kosz. Trzeba wybierać tylko rośliny świeże i zdrowe. Ziół nie wyrywamy, ale ścinamy, warto też zostawić część pędów, aby roślina mogła dalej swobodnie rosnąć.

M. Witczak

O północy, w środku lasu, czy z samego rana, w przydomowym ogródku? Kiedy i jak właściwie zbierać zioła, aby zachowały swoją naturalną moc?

Suszenie i przechowywanie ziół

Rośliny powinny być suche już w trakcie zbierania, ale tuż po zbiorach należy zacząć je suszyć, aby dłużej się utrzymały. Można to zrobić tradycyjnie, w przewiewnym i ciepłym pomieszczeniu lub też w suszarce elektrycznej. Po wysuszeniu nie wolno przechowywać ziół w torebkach foliowych, ponieważ szybko zaczną gnić. Najlepiej włożyć je do szczelnych słoików lub papierowych worków i przechowywać w temperaturze pokojowej. Zioła można również zamrozić w specjalnych woreczkach do żywności.

Zamiast kupować zioła i przyprawy, warto samodzielnie posadzić i zebrać własne. Przyniesie to bardzo wiele satysfakcji, a także pożytku. A świeże zioła na kuchennym parapecie dodadzą kuchni uroku!

M. Witczak

Komentarze (9)

babka

8 lat temu

Nie zbieram ziół bo nie znam się na nich i nie mam gdzie tego robić. Podejrzewam, że gdybym miała to i tak kupowałabym w aptece albo sklepie zielarskim bo jestem po prostu wygodna, niestety. Nie przepadam za ziołami. Pije jak muszę. Jedynie kocham miętę.

drobina

8 lat temu

Za szałwią nie przepadam, ale mam piękną miętę w tym roku. Na mojej działce nie brakuje też bazylii, wiesiołka i lubczyku.

Danusiate

8 lat temu

Ja też lubię zioła, ale jakoś rzadko zdarza mi się je zbierać – zwykle kupuję w aptece. Chyba jest to kwestia braku odpowiedniego miejsca – bo w mieście bez sensu, a gdy wyjezdżam gdzieś, gdzie powietrze jest w miarę czyste, to delektuję się wędrówkami i nie myślę o zbieraniu ziół 🙂 Ale może w tym roku, jak bedę na urlopie, jednak rozejrzę sie za jakąś miętą albo szałwią 🙂

pati25

8 lat temu

Każda z nas korzysta z ziół Często kupujemy je w aptece albo w sklepach zielarskich.Najlepiej by było samemu pozbierać zioła.Tylko nie każdy ma tę możliwość.A poza tym trzeba na tym się znać,wiedzieć jakie zioła kiedy zbierać

filodendron

8 lat temu

Ja też zioła kupuję w aptece,tak naprawdę to nie mam możliwości, bo gdzie ja te zioła w centrum znajdę -tylko w sklepach.

nowa

8 lat temu

Ja też idę na łatwiznę i zioła kupuję w aptece .Nie znam się na nich a szkoda, bo jakby się dobrze rozejrzeć wokół to są one wszędzie, prawdą jest jednak ,że są skażone cywilizacją.

dulcynea

8 lat temu

Lubię zioła i często po nie sięgam . Ale zbieranie ziół u mnie odpada. Po prostu nie ma gdzie , ja pamiętam jak moja babcia zbierała zioła . Ale mieszkała na wsi daleko od wszelkich dróg . A dziś? Kiedyś na wiosnę zbierałam pokrzywę , latem kwiaty lipy, czarny bez. Teraz wokół mnie mnie ma miejsc nietkniętych „cywilizacją” . Ja wierzę ,że zioła kupowane w aptece czy sklepie zielarskim pochodzą z dziewiczo czystych terenów. Istnieją takie jeszcze?

memorka

8 lat temu

Do zbierania i suszenia ziół trzeba mieć jednak trochę cierpliwości i smykałki oraz dużo czasu. Lubię leczyć niewielkie dolegliwości ziołami, ale kupuję je w aptece, albo w sklepie zielarskim. Zapewne takie zioła zebrane i ususzone przez nas samych są lepsze, podobnie jak z ugotowaną potrawą, która przewyższa kupne gotowce. Wiemy, co i gdzie zbieramy i jak to przechowaliśmy.

Zostaw komentarz